Říkala každému do očí, co si myslí. Míla Myslíková v komedii o prostořeké šlechtičně a markytánce Napoleonovy armády. Adaptace hry V. Sardoua (1971). Dále hrají: J. Vinklář, J. Kotrbová, D. Kolářová, Z. Černá, K. Vlček, R. Merunková, E. Klepáčová, J. Chvalina, V. Besser a další. Kamera E. Landisch. Tv úprava a režie F. Laurin

Jsme v době francouzské revoluce, v roce 1792, a Francií právě zmítají boje, v nichž svou malou úlohu sehraje i rázná a výřečná pradlena Kateřina. V té bouřlivé době Kateřina, která se ničeho nebojí, pere prádlo mladému důstojníčkovi s iniciálami BN, do něhož je tajně platonicky zamilovaná, a také zachrání zraněného důstojníka rakouské armády. Po letech se opět ústřední postavy setkávají. Když se její přítel a pozdější muž stane maršálem napoleonské armády, je i ona nucena vést společenské styky na nejvyšší úrovni. Její laskavé srdce, ale i přirozená touha po spravedlnosti a životě bez přetvářky spolu s její výřečností, ji dostávají do nesnází, stejně jako ji vyzdvihnou v očích samotného Napoleona, kterému pomůže svým bystrým zásahem od soukromých problémů a možná i ostudy.

Televizní přepis komedie Victoriena Sardoua z roku 1971 se stal velkou a v takovém rozsahu možná jedinou televizní hereckou příležitostí pro Mílu Myslíkovou, která tu vytvořila v titulní roli postavu temperamentní, upřímné, srdečné ženy, kterou nezměnily zasloužené pocty, ani urážky či privilegia. V těchto dnech si připomínáme deset let od jejího úmrtí.

* 14. 2. 1933

† 11. 2. 2005


Stopáž86 minut
Rok výroby 1971
 ST čb 4:3
ŽánrFilm