Volné pokračování televizního filmu Ikarův pád. Vladimír Menšík a Vlastimil Brodský (oceněný hlavní cenou na MTF Monte Carlo) v hlavních rolích příběhu zápasu o znovunabytí lidské důstojnosti (1983). Dále hrají: J. Somr, E. Cupák, P. Zedníček, J. Hlaváčová, J. Hanzlík, B. Bohdanová, R. Lukavský, Č. Řanda, P. Haničinec a další. Scénář J. Hubač. Kamera A. Nožička. Režie F. Filip, letošní jubilant

Herecké mistrovství V. Menšíka zazářilo naplno ve hrách J. Hubače „Ikarův pád“ a „Tažní ptáci“ pod režijní taktovkou renomovaného tvůrce F. Filipa, letošního jubilanta. My vám dnes nabízíme druhou z nich. Příběh člověka, podléhajícího alkoholu a jeho zápas o znovunabytí lidské důstojnosti našel v Menšíkovi ideálního představitele.

Rozhodnutí J. Hubače pokračovat v líčení dalšího osudu pianisty Káry poté, co se v závěru předchozího Ikarova pádu rozhodl k dobrovolnému nástupu do protialkoholické léčebny, dalo vzniknout opět mimořádnému dílu. „Tažní ptáci“ představili do té doby televizně nepoznané prostředí protialkoholní léčebny a režim, který je pro pacienty tvrdý a nesmlouvavý. Avšak nejdůležitější je chtít se uzdravit, vyléčit a vydobýt si zpět ztracenou sebeúctu i důvěru svého okolí. Předností Hubačova dramatického talentu je, že představuje své hrdiny z hloubky jejich povah, zázemí, vnitřního postoje i odhodlání brát svůj život jako výzvu osudu, čelit mu všemi silami, přemáhat překážky, vítězit a podléhat a začínat zase od začátku.

Kromě V. Menšíka v roli klavíristy Káry se setkáme znovu i s dalšími postavami – J. Hlaváčovou jako Károvou manželkou či J. Hanzlíkem v postavě syna Ondřeje. V. Brodský za roli Fendrycha obdržel v roce 1984 v Monte Carlu Zlatou nymfu za nejlepší mužský herecký výkon.

Kupte si v eShopu

František Filip
režisér

František Filip

* 26. 12. 1930

† 9. 1. 2021


Stopáž100 minut
Rok výroby 1983
 ST AD 4:3
ŽánrFilm