V přenosu z milánské operní Mekky účinkují: P. Domingo, J. Kaufmann, P. Beczala, F. Meli, E. Garanča, L. Oropesa, K. Opolais, V. Grigolo, L. Tezier, L. Salsi, I. Abdrazakov, R. Alagna, J. D. Florez, C. Alvarez a další. Orchestr milánské Scaly řídí její umělecký šéf Riccardo Chailly.

Operní sezóna milánské Scaly začíná tradičně 7. prosince na svátek sv. Ambrože, který je patronem severoitalského velkoměsta i celé Lombardie. Mělo tomu tak být i v roce 2020, ale pandemie covidu-19 zamíchala poněkud kartami v životě společnosti, okleštěné přísnou karanténou, a to se pak promítlo také do oblasti výkonného umění, které je závislé na provozování v naplněných operních domech a koncertních síních.

Původně měla být milánská sezóna otevřena premiérou Donizettiho Lucie z Lammermooru, ale už během zkoušek, které předcházely několik týdnů předtím, se v souboru začala šířit zákeřná choroba, a tak vedení tohoto prestižního operní domu muselo od tohoto projektu, byť se sebezapřením, odstoupit. Tím se situace dost zkomplikovala, protože na inaugurační večer ve Scale čekaly milióny diváků po celém světě u televizních obrazovek.

Místo toho přišla dramaturgie této scény s nápadem upořádat velký operní koncert z árií, duetů a sólových baletních vystoupení. Oslovila řadu světových operní hvězd v čele s Plácidem Domingem a rozhodla se uspořádat slavnostní večer s italským názvem „…a riveder le stelle“ (opětovné shledání s hvězdami), o nichž tak výmluvně zpívá uvězněný Cavaradossi ve třetím jednání Pucciniho opery Tosca.

Takže pokud se pandemická situace v severní Itálii nezhorší, budete v pondělí 7. 12. na ČT art svědky nádherného operního gala, na němž se mj. představí J. Kaufmann, R. Alagna, P. Beczala, V. Grigolo, K. Opolais, G. Garnača a C. Nylund. Uslyšíte ukázky z oper Rigoletto, Don Carlos, Carmen, Nápoj lásky, Maškarní ples, Valkýra, Otello, Turandot, Werther, Vilém Tell a dalších.

Ochuzeni nebudete ani o Lucii z Lammermooru, protože její představitelka kubánsko-americká sopranistka Lisette Oropesa přednese hrdinčinu árii z prvního dějství za doprovodu Orchestru milánské Scaly řízeného Riccardem Chaillym. Zkrátka nepřijdou ani příznivci peruánského tenoristy Juana Diega Floreze, který zazpívá virtuosní scénu „Asil hereditaire“ z Rossiniho francouzské opery Vilém Tell korunovanou vysokým „cé“.

Napište nám