Nejznámější předehry, árie a dueta z oper W. A. Mozarta.

V Kongresovém centru Praha se v prosinci 2015 konal jubilejní koncert řady "Gala", věnovaný pokaždé jednomu významnému představiteli klasické hudby. V souvislosti s blížícím se 260. výročím narození génia světové hudby se tehdy dramaturgie rozhodla pro operní tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791).

Pod taktovkou Tomáše Braunera zazněly nejznámější předehry, árie a dueta ze skladatelových oper Figarova svatba, Cosi fan tutte, La clemenza di Tito, Kouzelná flétna a Don Giovanni. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu vystoupil operní manželský pár snů – dnes již světově proslulý basbarytonista Adam Plachetka spolu se svou chotí, vynikající českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou. V únoru 2015 debutoval Plachetka na scéně Metropolitní opery v New Yorku v roli Masetta v Mozartově Donu Giovannim, a stal se tak prvním Čechem, který do třiceti let svého věku vystoupil v New Yorku. Stejnou roli zpíval i ve Vídni, v Londýně a Miláně. Po pražském mozartovském gala vystupoval znovu v New Yorku, jednak v Donu Giovannim, tentokrát však jako Leporello, a dále také jako Belcore v Donizettiho opeře Nápoj lásky.

Kateřina Kněžíková debutovala v pražském Národním divadle už v roce 2005 a od té doby je stálou členkou sólistického ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje mozartovské a belcantové role, jako Zuzana (Figarova svatba), Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La clemenza di Tito), Despina (Cosi fan tutte), Pamina (Kouzelná flétna), Adina (Nápoj lásky), Norina (Don Pasquale), Juliette (Romeo a Julie), Markéta (Faust) a mnoho dalších.

Napište nám