Rudolf Hrušínský v dramatu posledních okamžiků života jednoho ze synů Karla IV. (1986). Dále hrají: M. Dvorská, A. Švehlík, Z. Bydžovská, M. Stropnický, L. Mrkvička, E. Cupák, Z. Martínek, J. Bláha, D. Patrasová, M. Masopust a další. Scénář J. Šotola. Kamera V. Opletal. Režie J. Bělka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V prosinci r. 1437 se císař Zikmund, český a uherský král, vrací z Prahy do Uher. Pro vleklé onemocnění se zastavuje i s doprovodem na Znojemském hradě. Císařova choť Barbora, dcera Alžběta s manželem, vévodou Albrechtem Habsburským, nejvyšší kancléř Kašpar Šlik, biskup, lékaři, ale také někdejší stoupenec husitského hnutí mistr Křišťan z Prachatic, ti všichni očekávají smrt císaře. Členové rodiny a dokonce i nejvyšší kancléř uvažují o tom, jak pro sebe získat českou korunu. Císař již diktuje testament, avšak zatím ho nestvrdí pečetí. Čeká a bilancuje svou vládu. Ač se brání, neustále ho pronásledují vzpomínky na husitské hnutí, jež tak krutě potlačil, a na Husa, za jehož smrt nesl zodpovědnost. Drama posledních dnů mocného jedince, který sčítá svá vítězství a své prohry, poskytlo Rudolfu Hrušínskému v titulní roli příležitost uplatnit své výsostné herecké umění.

Hru J. Šotoly z českých dějin, která se zabývá osudy jednoho ze synů Karla IV., uvádíme v souvislosti s oslavami sedmisetletého výročí narození tohoto velkého českého panovníka.

Karel IV.
český král, římsko-německý král a římský císař

Karel IV.

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378


Stopáž59 minut
Rok výroby 1986
 ST 4:3
ŽánrFilm