Hlas pro římského krále

Hlas pro římského krále

Historické drama s rámovací linkou dobových politických pletich – kurfiřti říše římské volí nového římského krále – na jejímž pozadí se odehrává drama nadaného, k vládě předurčeného syna, který musí překonat vliv a styl svého dominantního otce, aby naplnil své poslání.
Hlas pro římského krále

Pro scénář k tomuto filmu si režisér Václav Křístek vybral jednu z nejvíce vzrušujících etap života Karla IV., dobu dospívání budoucího panovníka před volbou římským králem. Malému princi byla odepřena mateřská náruč a komunikace s dominantním otcem Janem Lucemburským vyžadovala velkou míru trpělivosti, které se mladíkům v tomto věku obvykle nedostává. Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňovaly Karlův osud už od narození. Mladý Lucemburk byl dlouho poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách, postupně však díky svému vzdělání, výchově, zkušenostem vojenským i politickým dozrál ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka samozvaného císaře Ludvíka Bavora. Konečně mohl rozehrát svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevřelo cestu k říšskému trůnu.

Obsazení Kryštofa Hádka do role Karla IV. a Stanislava Majera do role jeho otce Jana Lucemburského bylo skvělou volbou, která nabízí výjimečné herecké výkony. Stejně jako v dalších rolích například P. Jeništa (Bušek), T. Voříšková (Blanka z Valois), M. Geišberg (Balduin Lucemburský), N. Lichý (Wolfram), L. Veselý (Pierre Rosiéres), H. Vagnerová (Eliška Přemyslovna), P. Štěpán (Ludvík Bavor) a J. Plesl (Dobeš z Bechyně).

Napište nám

Související pořady