Khamoro 2020

Khamoro – romsky sluníčko. Festival, který pomáhá Romům najít mnohdy „raději ztracenou“ identitu a bojuje proti stereotypům a xenofobii. Hudební pořad režiséra J. Červenky o 22. ročníku konaném v Praze

Světový romský festival Khamoro, který je jedním z největších svého druhu na světě, má bohatou historii od svého založení organizací Slovo 21, z. s. v roce 1999. Prezentuje romskou kulturu a profesionální romskou hudbu široké veřejnosti (z ČR i ze zahraničí) ve všech jejích rozměrech a podobách a dokazuje, že romská kultura a hudba je plnohodnotnou součástí českého a světového kulturního dědictví.

O jeho nadnárodním významu pak svědčí získané ocenění prestižní evropské značky pro umělecké festivaly – EFFE Label (Europe’s quality stamp for remarkable arts festivals) pro roky 2019–2021, která zaručuje jeho vysokou uměleckou a profesionální kvalitu a hodnotu.

Khamoro festival pomohl a dále pomáhá zdokumentovat a uchovávat informace a materiály o romské hudbě a kultuře za období posledních 21 let. Nikdo na světě nemá takové množství sesbíraného materiálu týkajícího se romské kultury a hudby.

Mnoho lidí stále romskou hudbu nezná nebo ji jen letmo někde zaslechlo. Proto bude hlavním cílem tohoto dokumentu romskou hudbu divákům představit, a to nejlepším možným způsobem, kterým bezesporu je galakoncert festivalu Khamoro se světovými romskými hudebníky. Romská hudba je plná energie, emocí, je barevná a hravá. Publikum si dokáže zcela získat během několika prvních minut.

Stopáž40 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD
ŽánrDokument