Jana Šulcová v televizním zpracování francouzské pohádky v básnickém přepisu F. Hrubína (1971). Dále hrají: J. Klem, B. Prokoš, J. Drbohlavová, D. Syslová, J. Kemr, J. Langmiler, R. Gabzdyl a další. Scénář O. Hofman. Kamera A. Nožička. Režie A. Moskalyk

Pro dnešní Pohádku pro pamětníky jsme pro vás připravili jednu, kterou napsal František Hrubín na starofrancouzské motivy, o tom, že každá milující bytost má moc učinit krásným a milým toho, koho miluje.

Dílo již bylo několikrát zfilmováno a vždy v poněkud odlišné podobě. My vám dnes nabízíme televizní zpracování této básnické hry z roku 1971, které zmírňuje pohádkovost a zdůrazňuje milostný charakter poměru obou titulních představitelů hry a posouvá těžiště příběhu spíše k divákovi dospělému.

Kráska a zvíře je dílo zvláštního osudu. Jedná se o poslední práci, kterou Hrubín dokončil a která se před jeho zraky dostala na veřejnost. Tento text, který byl původně určen přírodní scéně s otáčivým hledištěm v parku krumlovského zámku, se stal součástí české klasické dramatické tvorby. Známý námět staré francouzské pohádky, do níž Hrubín vložil kus svého neopakovatelného vidění světa, působí kouzelně.

Televizní podobu, kterou vám dnes nabízíme, vtiskl dílu režisér A. Moskalyk, který do hlavních rolí obsadil J. Šulcovou, J. Klema, B. Prokoše, J. Drbohlavovou, D. Syslovou, J. Kemra a J. Langmilera. Autorem scénáře byl O. Hofman, od jehož narození uplynulo v dubnu letošního roku 90 let.

Stopáž87 minut
Rok výroby 1971
 ST čb 4:3
ŽánrFilm