Biatlon

Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • Pavel 15. 12. 2019 13:15 Reagovat 10 5

  Slalom

  Není to náhodou tak, že se startuje z bran už s tím handikepem, páni moderátoři?

  • Alfierri 17. 12. 2019 17:21 Reagovat 10 3

   Slalom a biathlon?

   Snad jen v alpském trojboji, zahrnujícím obří slalom a biathlon...

 • mirka 12. 12. 2019 03:12 Reagovat 23 9

  Štvrtecký

  možná kdyby Štvrtecký místo trhání obočí šel na střelnici, nepadlo by tolik ran vedle jako při štafete.

  • Alfierri 14. 12. 2019 19:04 Reagovat 9 20

   Je to jeho věc!

   (... a Vaše zbytečná starost). Nehledě k tomu, že hlavní objem střeleckého trainingu se neodehrává na střelnici, ale během "sušení" v soukromí. Včetně sušení po porcích fysické zátěže - tahání gum, dřepy, varianty steptestu a pod.

   • Mirka 15. 12. 2019 22:36 Reagovat 17 5

    Training

    Teda prosim vas muzete mi popsat jak to vypada v praxi? Dekuji P.S.

    • Antii Hansen 16. 12. 2019 15:38 Reagovat 8 10

     Pracujete se stejnou zbraní, jakou používáte při závodech,jen závěr máte jiný(nechcete-li ho zničit)

     Začínáte polohou vleže, kdy ve vztahu k tečce na zdi (představuje redukovaný terč na závodišti) v první řadě zaujmete polohu, tu zkontrolujete po zavřením očí a poté upravíte přesunem rukou, nohou i trupu tak, aby přímka hledí - muška - terč byly v optimální rovině bez zbytečného napětí svalů, které může při střelbě působit rušivě. Lidově se tomu říká, že se střelec "popelí" (pro pozorovatele se pohybuje jako kur domácí na smetišti, kde tento vykonává popelení se běžně). Poté nacvičujete spouštění (pochopitelně bez nábojů), během kterého kontrolujete pohyb mířidel i zbraně vzhledem k oné tečce na zdi. Někteří dokonce předtím provádějí nácvik na bílou zeď, aby měli mířidla "odhlédnutá" co nejpřesněji. Trvání treningu je cca 20 - 45 minut, podle pocitu střelce, že tuto činnost bezpečně zvládá. To samé se provádí v poloze vstoje. ......................... První fáze je klidová, bez fysické námahy. Pak nastupuje druhá fáze, kdy střelec provádí "steptest" po dobu 5 minut a následuje suchý trening (výše popsaný) střelby. Opakovat cca 5 - 10x pro leh, poté pro stoj. Poté uchopí gumy, připevněné ke zdi, nebo častěji k radiátoru na pokoji - a opět 5 minut tahání gum frekvencí 60 tahů za minutu, střelba a opakovat (opět 5-10x pro každou polohu). ------------------------------------------------------------ Z toho vyplývá, že večer před spaním máte co dělat, abyste toto zvládla.

     • MUDr Antonín Janák 17. 12. 2019 17:19 Reagovat 6 9

      Ke zlepšení úchopu a zvýšení nezávislosti ukazováčku na spoušti bych doporučil i traning se síličem

      prstů - nejlépe s typem "Piano light 2016" - na kterém odstraníme ten člen, který slouží k posilování ukazováku. Na horní část tohoto síliče prstů umístíme lištu cca 30 - 70 cm, pod kterou je umístěn svazek modelářských gum takové síly, aby na kroužku od klíčů, kterým je zakončen pod oním "síličem prstů" byl vyvinut tah 0,5 kg. Stiskem onoho "síliče prstů" opakovaným tahem za výše uvedený kroužek docílíme nezávislost pohybu ukazováku na ostatních prstech - i když jsou povrchové a hluboké svaly, ovládající šlachy prstů ruky navzájem propojeny - lze tímto cvičením dosáhnout oddělení pohybu ukazováku od pohybů ostatních prstů ruky (ovládání spouště palcem - majícímu svaly i jejich inervaci zcela oddělenou - by tento nedostatek odstranilo zcela - ale vzhledem ke konstrukci střelné zbraně toto řešení nikdo nenavrhl, ani nerealisoval. Takže tato úvaha je v kategorii "kdybyismů"). Pistoláři mají na liště délky cca 30 - 70 cm, pod kterou vede svazek gum, umístěno hledí a mušku o odpovídajícím průměru (v poměru co nejvíce se blížícímu obrazu mířidel, jak je vidí na své zbrani), takže training této "suché střelby" je daleko komplexnější.

     • Mirka 19. 12. 2019 00:52 Reagovat 4 7

      trénink - diky

      dekuju, o tom jsem nikdy neslysela.

      • MUDr Antonín Janák 20. 12. 2019 12:58 Reagovat 4 8

       Nejste sama, i adepti sportovní střelby - potažmo biathlonu, suchý trening někdy podceňují. Ale

       jsou i takoví, kteří i na střelnici během 2 - 4 hodin treningové jednotky vystřílejí na terč maximálně 10 - 20 ran, zbytek času věnují treningu zaujetí polohy, míření a spouštění "na sucho", kdy mají v komoře vystřelenou nábojnici, na které se úderník tolik nepoškodí (pokuď nepoužívají závěr speciálně pro suchý trening konstruovaný). Známý využíváním suchého treningu (kdy vystřílel během treningové jednotky 10 - 15 ran"ostrých") byl m.j. švédský závodník R. Skanaker - nepřetržitě startoval na sedmi OH v letech 1972 až 1996. První svou (zlatou) medaili získal na OH v Mnichově 1972 a čtvrtou medaili (bronzovou) vybojoval po 20 letech - ve věku 58 let - na OH v Barceloně - právě v disciplině libovolná pistole. Na OH 1984 a 1988 získal v téže disciplině dvakrát po medaili stříbrné.

       • Mirka 22. 12. 2019 21:13 Reagovat 5 6

        vy jste dobrá encyklopedie

        :-) pěkné svátky přeju

        • MUDr Antonín Janák 24. 12. 2019 11:14 Reagovat 5 8

         Když se člověk biathlonu a modernímu pětiboji osobně věnoval, tak o tom snad něco ví...

         I když informace získával a hlavně utřídil v různém čase svého závodění. Třeba s tím držením (tehdy) posilovacího kroužku a nácvikem uvolnění ukazováčku mi to sdělil Honzík Bártů (bronz a stříbro na OH v Montrealu - jak je to dávno...), běžecké návyky mi opravoval dnešní trenér Dukly Banská Bystrica Ján Novotný jr., v plavání mne opravoval a hodně posunul dopředu pan Josef Liška, v šermu mi největší záhul dal pan Josef Vršecký, v biathlonu pan Majvald z Letohradu pod Kyšperkem a slečna Yvona Mazehóó z Budějic (Českých) - ta mne vedla i po stránce psychické (je jednou z nejlepších v oboru psychologie sportu) atd., atd... Cesta byla dlouhá a křivolaká... Odstraňování chybných návyků ještě delší!

 • Milan 4. 12. 2019 19:23 Reagovat 16 8

  Spokojenost

  Je mi líto Krčmářovo chyb na poslední stojce ale jinak se drželi všichni velmi dobře. Zvlášť děkuji za výborný komentář, Ivana Masaříka. Je super když je tam někdo kdo ví že nemusí v jednom kuse číst všechny svoje excelové záznamy, ale prostě jen v klidu komentuje závod. ;-)

  • mirek 5. 12. 2019 15:21 Reagovat 17 3

   komentář

   to byl pohodovej komentář závodu... konečně to bylo bez hýkání pana Rejmana a bez jeho ušitrhajícím "A". Opravdu jsem si to užil se zvukem.

   • Putzinger 16. 12. 2019 07:50 Reagovat 14 2

    Rada divákum

    Biatlon sleduji výhradně na Eurosportu. Celý model studií ČT, Rejmana a umektaných expertů, reportérů s pitomými flash rozhovory se závodníky a snahou udržet pošoukalovský zájem diváka o tento kdysi u nás okrajový sport jsou směšné. Kolik asi tahle šaškárna rozpočet ČT a peníze nás koncesionářů stojí?

 • Alfierri 2. 12. 2019 15:01 Reagovat 6 24

  Slečna Markéta Davidová - super práce.

  O zklamání z výsledků se mluvit nedá. Tšetí místo, stejně jako 16té pana Michala Krčmáře, jsou příslibem do sezóny... A kritikové (jistě s nemalými zkušenostmi ze závodů v tomto sportu) níže - spočítejte si procentuální rozdíly výsledků závodníků Česka proti výsledkům závodníků ostatních (především severských) zemí... A spadne Vám čelist, jak málo to je...

  • Anna 3. 12. 2019 02:31 Reagovat 14 5

   Re:

   Budete muset zadat metodiku porovnání výsledků: myslíte průměr, medián, nejlepší a nejhorší umístění... statistika není součet čísel a jejich podíl, víte?

   • MUDr A. Janák 4. 12. 2019 10:15 Reagovat 5 12

    Metodika vyhodnocování výsledku v jakémkoli sportu je daná, najdete ji i na stránkách

    V zásadě vyhodnocujeme: 1. Percentily. - 2. Kvantily - 3. Z‐body (z‐skóre) - 4. T‐body - 5. Steny ......................... Více (ve vztahu k biathlonu) na stránkách https://www.biatlon.cz

 • divačka důchodkyně 30. 11. 2019 19:28 Reagovat 27 3

  Bída a utrpení

  Doufám, že vy všichni, kdo jste nasazovali a nasazujete Gábině K. psí hlavu, se trochu chytáte za nos. Ona byla velká bojovnice a i s jejími problémy (které se nestyděla otevřeně přiznat), byla tahounem výpravy. Mnoho ztracených štafetových závodů vytahovala na příznivější stupínek, sama kralovala. Mladá Markéta D. je nadějná, ale ne vždy se daří. A ostatní? Já se úplně červenám studem, když vidím, že opět budou startovat Moravec, Šlezinger, Jislová atd.Oni mají svůj vrchol DÁVNO za sebou a dnešnímu tempu absolutně nestačí. A pak ještě ty rozbory po zpackaném závodě - foukalo, sněžilo, blbá pozice na střelnici atd. Teď mě určitě někteří napadnou, že z gauče se to kritizuje, ale přiznejme si tu pravdu! Závěrem vyslovuji ještě poslední naději, že se během tohoto nového ročníku SP občas blýskne na lepší časy a já se budu moci omluvit.

  • jsem taky důchodkyně 1. 12. 2019 00:47 Reagovat 26 2

   a taky kritizuju z gauče. Ale něco je jasný jako facka, je to propadák. Stejně jako nemožný komentátor, kolikátou už sezónu? Proč mu ČT aspoň nezaplatí nějaký letní kurz správné dikce? Kolik lidí se na takovém přenosu podílí? Jen na trati těch ČT odborníků, je to jak z vtipů o policajtech, jeden umí číst, druhý psát. A co jsme se konkrétně dnes dozvěděli? foukal vítr a padal sníh a trať je krátká. Komentáře po závodě vypadají tak, že snad naši byli na jiném závodě! Obzvláště dnes, kdy se jelo s hromadným startem to je trapné a zas jen trapné. Je třeba si připustit, že všichni stárneme a sportovci jaksi rychleji (není divu při takové zátěži a při všech nutných podpůrných živinách). Nebo ti ostatní více a lépe trénují a váží si peněz a výhod? To daleko spíš, protože podmínky mají stejné. Umíte si představit, že zaměstnáváte pracovníka, který podává neustále podprůměrné výkony, a bez špetky sebereflexe je dokáže hodnotit maximálně tak, že "dneska mi to nějak nešlo"? Biatlon je komplexní sport a každý švindl se záhy projeví. Je začátek sezóny, ale po svátcích už zas budou unavení a navíc se můžeme oprávněně bát, že v lednu mráz a v březnu přijde obleva. Přeju všem biatlonistům dobré zdraví a úspěchy, nakonec reprezentují moji zemi.

   • maruška 1. 12. 2019 14:37 Reagovat 22 8

    partička kamarádů

    proč by si dělali starosti, výplata a ošacení pravidelně dochází , někteří mi připadají při vyjadřování z pomocné školy, na některé sedí i ty kouzelné přezdívečky. no proč končit ....v současné době považuje expert ddo 40 místa. maruška

  « | | 1 2 3 | | » (3)

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi