Velkolepý koncert Šanghajského symfonického orchestru se skladbami Carla Orffa, Sergeje Rachmaninova nebo Maxe Richtera.
Carmina Burana ze Zakázaného města

Ze Zakázaného města v Pekingu budete sledovat večerní koncert, na kterém v podání Šanghajského symfonického orchestru zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův druhý klavírní koncert (ruský pianista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž české přebásnění vytvořila Anna Kareninová. Carmina Burana byla složená na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, které byly sepsány kolem roku 1230 v bavorském klášteře Benediktbeuern, latinsky Buranum. Z více než 200 původních textů, které byly psány v různých jazycích (staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky), vybral německý skladatel Carl Orff (1895–1982) pouze některé a vkomponoval je do scénické kantáty, která byla součástí trilogie zvané Trionfi, jejíž další díly měly názvy Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.

Cyklická skladba o 24 částech Carmina Burana, která byla poprvé uvedena 8. června 1937 ve Frankfurtské opeře v režii Oskara Wälterlina, vyžaduje rozsáhlý vokální a orchestrální aparát. Jsou tam sólové hlasy – soprán (Aida Garufullinová), tenor (Toby Spence) a baryton (Ludovic Tézier), smíšený i dětský sbor a symfonické těleso s rozšířenou sekcí bicích. Pojednává o stále se otáčejícím kole vrtkavé Štěstěny, jarní obnově přírody, obsahuje písně milostné i pijácké, neopomine poživačné obžerství. Jednotlivé části mají názvy: Štěstěna, vládkyně světa, Přišlo jaro, Na palouku, V hospodě, Království lásky, Blazinflor a Helena. V závěru večerního koncertu uslyšíte čínskou lidovou Píseň o květu jasmínu v podání Šanghajského Jarního dětského sboru a dalších účinkujících.

Napište nám