Rudolf Pellar uvádí úspěšnou vokálně instrumentální skupinu při desátém výročí jejího založení (1970). Připravili: J. Tschorn, I. Bojanovský a M. Macků

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Spirituál kvintet je jedna z první českých folkových skupin, která byla založena v roce 1960. Při desátém výročí uváděl její koncert český herec, moderátor, šansoniér a anglista Rudolf Pellar. Uslyšíte na něm mj. písně Kovbojův nářek, Trh ve Scaraborough, Pavana za deset švestkových knedlíků, Ovčák a Černošský ghetto.

Během své existence vystoupil Spirituál kvintet v polovině šedesátých let minulého století na pódiu s americkým folkovým zpěvákem a politickým aktivistou Pete Seegerem. Dne17. listopadu 1990 hrála skupina při setkání prezidentů Václava Havla s G. H. Bushem na Václavském náměstí v Praze u příležitosti prvního výročí Sametové revoluce. Oba prezidenti pak se skupinou zazpívali píseň „Jednou budem dál“ – „We Shall Overcome!“ Skupina také hrála pro prezidenta Billa Clintona a první dámu Spojených států amerických při jejich oficiální návštěvě v České republice.

Skupina byla založena na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Byl to mužský čtyřhlas, tedy Spirituál kvartet. Vedle iniciátora basisty Ivo Macha, byli u jeho zrodu Miroslav Keller, Miloslav Kastelovič a kapelník Jiří Tichota. Až v roce 1969 vznikla známá sestava s Karlem Zichem a Jarkou Hadrabovou.

V roce 1970 oslavila tehdy velmi známá vokální a instrumentální skupina Spirituál kvintet deset let svého trvání. Její znamenitou uměleckou úroveň si připomeneme právě pořadem natočeným k jejímu jubileu v roce 1970. Spirituál kvintet, uváděný Rudolfem Pellarem, přednese folkové písně a černošské spirituály. Ti starší z vás možná poznají v mladičkém sólistovi později populárního Karla Zicha a odborníci, muzikologové loutnistu, zde kytaristu dr. Tichotu.

Stopáž34 minut
Rok výroby 1970
 čb 4:3
ŽánrHudba