Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku

Slavný cyklus klavírních skladeb uvádíme u příležitosti 90. výročí úmrtí hudebního génia (1977). Na klavír hraje J. Páleníček. Kamera I. Bojanovský. Režie E. M. Bergerová

Po zarostlém chodníčku je do dvou částí rozdělený cyklus patnácti klavírních skladeb Leoše Janáčka (3. 7. 1854 – 12. 8. 1928). Vy uslyšíte první řadu, z níž jistě znáte emotivně působivé části Lístek odvanutý, Frýdecká Panna Maria, Štěbetaly jak laštovičky, Tak neskonale úzko a Sýček neodletěl!

Janáček zkomponoval všechna svá důležitá klavírní díla v první dekádě 20. století. Svoji první řadu skladeb „Po zarostlém chodníčku“, založených na moravských lidových melodiích, začal koncipovat v době kompozice opery „Její pastorkyňa“. Skladby byly původně zamýšleny pro harmonium a poprvé je nechal Janáček zveřejnit v roce 1901. Po sedmi letech rozsah rozšířil na devět skladeb, a ty už byly zkomponovány pro klavír. Konečná podoba první části byla zveřejněna roku 1911.

Významný český klavírista, hudební skladatel, pedagog a organizátor hudebního života Josef Páleníček (1914–1991) patřil mezi nejvýznamnější interprety klavírní tvorby Leoše Janáčka. Byl žákem Karla Hoffmeistera, Vítězslava Nováka, ve Francii pak Alfreda Cortota a Alberta Rousella. Byl jedním z prvních sólistů České filharmonie. Jeho interpretační umění se proslavilo zejména ve skladbách Beethovena, Brahmse, Janáčka, Martinů a Debussyho, které přednesl na mnohých pódiích všech kontinentů světa. Jako letitý pedagog hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze byl zván do porot nejvýznamnějších klavírních mezinárodních soutěží. Byl zakladatelem světově proslulého Smetanova tria (později České trio).

Leoš Janáček
hudební skladatel

Leoš Janáček

* 3. 7. 1857

† 12. 8. 1928


Stopáž30 minut
Rok výroby 1977
 4:3
ŽánrHudba