Koncert pro papeže

Český soubor Collegium 1704 a sbor Versailleského centra barokní hudby za řízení Václava Lukse uvádějí duchovní skladby J. B. Lullyho a I. Bibera v římské bazilice sv. Jana v Lateráně (2018). Televizní režie Julien Condemine

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V rámci stých oslav konce první světové války uspořádaly Francie a Česká republika koncert pro papeže, který se konal 25. října 2018. Tato výjimečná událost byla zorganizována společností Château de Versailles Spectacles v římské bazilice svatého Jana v Lateráně a byla oslavou světového míru. Talentovaný dirigent z Prahy Václav Luks se svým souborem Collegium 1704 se chopil této oslnivé výzvy a oživil dvě rozměrná barokní díla ze 17. století – Lullyho Te Deum a Biberovu Salcburskou mši.

Svou oslavnou kompozicí Te Deum vytvořil intendant královské hudby Jean Baptiste Lully významnou partituru, která by se mohla považovat za nejreprezentativnější vzor tehdejší duchovní hudby. V zámecké kapli na Fontainebleau dirigoval skladatel toto dílo, zkomponované u příležitosti křtu nejstaršího syna Ludvíka XIV. Skladba zdůrazňuje význam této události: mistrovské dílo velkolepé hudební architektury, dílo, vyžadující velký počet hráčů, včetně trubek a bicích. Lullyho Te Deum bylo nejuváděnější duchovní skladbou své doby, hrálo se při královských svatbách, vojenských vítězstvích i při uzdravení krále. Z dvanácti provedení Te Dea dirigovaných samotným Lullym se nejčastěji vzpomíná uvedení v cisterciáckém královském klášteře svatého Bernarda v pařížské čtvrti Feuillants, které způsobilo skladatelovu smrt. Tehdy si probodl nešťastnou náhodou nohu taktovací holí. Po ní následovala osudová otrava krve.

Te Deum Jeana-Baptisty Lullyho je vrcholným příkladem francouzského žánru grand motet doby Krále slunce Ludvíka XIV.

Na koncertu v římském Lateráně reprezentují uváděné skladby dva odlišné světy barokní hudby, spojnicí je jim vznešená nádhera neobvykle bohaté instrumentace a kompoziční mistrovství jejich tvůrců. Heinrich Ignaz Franz Biber zkomponoval svoji velkolepou Missu Salisburgensis v roce 1682 k příležitosti výročí 1100 let založení salcburské diecéze. Dodnes toto dílo ohromuje svojí zvukovou rozmanitostí a je považováno co do velikosti obsazení za vůbec největší barokní partituru.

Originální názevLully: Te Deum & Biber: MIssa Salisburgensis. Concert for the Pope
Stopáž90 minut
Rok výroby 2018
 P HD
ŽánrHudba