Program hudebně divadelního bienále byl věnován 100. výročí vzniku Československé republiky a kompletnímu uvedení Mistrova operního díla.

Bienále mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, jehož 6. ročník se konal od 17. listopadu do 5. prosince, zaznamenalo za dobu svého trvání velké úspěchy v celosvětovém kontextu. Tento festival byl rekordní svou návštěvností (13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost). O velmi kladném přijetí diváky i odbornou veřejností svědčí i prestižní ocenění The International Opera Awards, které festival obdržel na slavnostním vyhlášení 29. dubna 2019 v Londýně.

Šestý ročník byl zahájen otevřením rekonstruovaného Janáčkova divadla a novou inscenací režiséra Jiřího Heřmana mistrova filozoficky zralého díla Příhody lišky Bystroušky. Vysílala ji Česká televize na svém kanálu ČT art v roce 2019. Postupně bylo během brněnského svátku hudby uvedeno celé Janáčkovo hudebně dramatické dílo, včetně raných zpěvoher Počátek románu, Šárka a baletu Rákoš Rákoczy. Soubor Velšské národní opery přišel s nastudováním Z mrtvého domu v režii Davida Pountneyho. Pro komorní koncerty byla využita také slavná vila Tugendhat, kde s klavíristou Martinem Kasíkem vystoupili pěvci Václava Krejčí Housková a Tomáš Král. Na klavírním recitálu z Janáčkovy tvorby účinkoval britský skladatel Thomas Ades, jehož opera Powder Her Face byla uvedena v Brně v roce 2016 a jeho Bouře podle Shakespeara měla světovou premiéru v newyorské Metropolitní opeře.

Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi. Festival pravidelně uvádí inscenace předních světových režisérů, jako jsou např. Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Calixto Bieito, Kornél Mundruczo, David Radok, a spolupracoval s významnými dirigenty jako Sir Charles Mackerras, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a další, čímž je v podmínkách České republiky jedinečný.

Napište nám