Vincent Van Gogh a jeho tvorba ve strhujícím animovaném filmu. Britsko-polský film (2017). Režie Dorota Kobielová a Hugh Welchman

Pořad je možné přehrát pouze souběžně s televizním vysíláním
Video není k dispozici

Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že „může komunikovat pouze skrze své malby“. Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb.

V téměř hodinu a půl dlouhém snímku, který vznikal několik let, divák uvidí skoro 67 tisíc originálních olejomaleb. Kdyby se rozložily, dokázaly by podle tvůrců svou plochou pokrýt celý Londýn nebo newyorský Manhattan.

Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCroryová. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny.

Film byl nominován na Oscara a vyhrál cenu publika na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy

Originální názevLoving Vincent
Stopáž91 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD 4:3
ŽánrFilm 15+