Za vodou
70. léta, město Stockton – zanedbaná ušmudlaná díra v Kalifornii, kde fyzickou i existenciální vyprahlost smáčejí zdejší zahálející trhani v litrech laciného alkoholu. Jedním ze ztroskotanců je bývalý boxer Billy Tully (Stacy Keach), jehož forma i sláva dávno vzala za své. Pokud zrovna nekoketuje s vyhořelou děvou Omou (Susan Tyrrellová), je přilepen k barovému pultu. Naproti tomu Ernie Munger (Jeff Bridges) je čilým jinochem, po uši zamilovaným do mladičké Faye (Candy Clarková), který prahne po sportovní slávě. Nezaměstnanost svede Billyho a Ernieho na společnou, ale trnitou cestu vstříc boxerskému ringu. Bude se v posledním kole štěstěny jednat o knokaut, nebo převahu nad nuzným živobytím?
Výtečné sportovní drama o nezdolnosti lidské naděje natočil dle prózy „Fat City“ Leonarda Gardnera velikán klasického Hollywoodu – a mimo jiné vášnivý boxer – John Huston; režisér, herec a scenárista (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Čínská čtvrť). Sociálně laděný snímek ponuré povahy, autenticky zachycující bezvýchodnost života na příměstské periferii, vyniká přesvědčivým hereckým obsazením, v čele se Stacy Keachem, jemuž byla role šitá na míru. Ve filmu ve vedlejších rolích účinkuje celá řada skutečných amatérských či profesionálních boxerů, což podtrhuje realistický punc filmového stylu. Melancholickému ladění snímku přizvukuje country balada „Help Me Make It Through the Night“ zpěváka a herce – a za studentských let též úspěšného boxera – Krise Kristoffersona. Rovněž je potřeba vyzdvihnout šerosvitný kameramanský um Conrada L. Halla (Profesionálové, Harper, Peklo v Pacifiku, Modrá Electra Glide), jehož obrazivost umocňuje ošumělou tvářnost chudinského labyrintu, v němž se protloukají obejdové, kteří ztratili svůj životní cíl.
Česká televize připravila první a kvalitativně odpovídající dabingové provedení, které uvedlo na pravou míru boxerské termíny a též se vypořádalo se zastaralým českým distribučním názvem „Nadmuté město“, který zaštiťoval sice zvukomalebný, leč přinejmenším zavádějící termín, otrocky do češtiny převádějící anglické pojmenování. I v americkém prostředí byl původní výraz pro většinu lidí „fat city“ jinotajem, jenž uvedl na pravou míru až autor knižní předlohy Leonard Gardner. Termín pochází z afroamerického argotu a s ironickou jízlivostí vyjadřuje fata morganu, stav, kdy si někdo iluzorně namlouvá, že je či bude „za vodou“, ačkoliv se pohybuje ve zbídačeném prostředí. Takový je ostatně ve filmu i osud boxera Billy Tullyho, který se přes veškerou snahu opíjí za barovými pulty vlastním sebeklamem, že jej v ringu a osobním životě čeká blahobyt – život ale dokáže uštědřovat tvrdé podpásovky. A to především v díře jménem Stockton...