Dokument o zrodu dalšího z ojedinělých představení kočovného divadelního souboru, v němž se na jedné scéně snoubí film, divadlo, animace a loutkoherectví.
Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (Divadlo bratří Formanů)

Léta Páně 2016 se pustilo Divadlo bratří Formanů do nového dobrodružství. Tento film je příběhem o dlouhém putování, které muselo toto divadlo a jeho stateční mužové a ženy vykonat, aby se přenesli ze současnosti 21. století až do doby, která se dnes nazývá Divoký západ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa.

Dobrodružná výprava na Divoký západ

Po deseti letech se Divadlo bratří Formanů opět pouští do nového dobrodružství. Během našeho nomádského života jsme se plavili po moři, toulali se operními domy, kočovali s pokleslou show nebo se živili honěním slepic a vepřů kolem dřevěné boudy.

Naše nová výprava za dobrodružstvím směřuje na západ… Na Divoký západ. Do doby, jejíž opravdovost je zachycena pouze na černobílých fotografiích a k cizincům je nevlídná stejně jako rozbouřené moře k divadelníkům vyplouvajícím ze středu Evropy.

Na přelomu 19. století Divoký západ vypadal černobíle nebo byl zabarven jen do měkkého tónu sépie. A i kdybychom tuto představu již ztratili, zůstává onen nedokonalý obraz blízký našemu divadelnímu vidění.

Nové představení Divadla bratří Formanů se tedy pohybuje na pomezí divadla a němého filmu.

Před pár lety by chudá kočovná společnost o takové kombinaci nemohla ani snít. Ale doba jde kupředu, nové technologie se vyvíjejí rychlým tempem a stávají se dostupnými i nám.

Saloon

Abychom patřičné iluze dosáhli co nejpůsobivěji, postavili jsme k tomu i nový divadelní stan. Stejně jako v našich předešlých představeních se snažíme tento prostor využít ve všech jeho dimenzích a díky fantazii a práci výtvarníků, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, rozehrát v něm i loutky, masky či malované kulisy.

S tím pak samozřejmě souvisí i výrazná herecká akce, jemné světelné nálady, filmové animace, živá i reprodukovaná hudba či bohatá ruchová složka. Vše spojené do obrazů a atmosfér, podporujících příběh a jeho sdělení.

Iluze, fantazie, nová realita

Začátek 20. století byl časem nových technických zázraků. Vedle pohyblivých obrázků tu byl i fotografický přístroj, fonograf či první gramofony. Často šlo jen o pouťovou zábavu, atrakci, která mnoho lidí přitahovala a jiné děsila. Není proto divu, když majitel pochybného pražského kabaretu, kouzelník a iluzionista, člověk, pro kterého hranice mezi fantazií a realitou není vždy jasná, těmto bláznivým novinkám docela propadl. Muž, posedlý vášní pro svět Divokého západu, snící o drsném životě pistolníků, pusté arizonské poušti i exotických krasavicích se díky těmto vynálezům ocitá mnohem blíž ke svým představám. A protože jeho podnik v jedné ze zapadlých pražských uliček zrovna nevzkvétá, rozhodne se změnit svůj sen v nové dobrodružství. Vzít diváky na cestu, na které se iluze mění v novou realitu.

Napište nám