Unikátní dokument Jiřího Patočky z roku 1973 zachytil podzim života jednoho ze zakladatelů českého moderního umění, od jehož narození v těchto dnech uplyne 125 let

Jan Zrzavý patří k těm malířským osobnostem, které u nás prosazovaly moderní umělecké směry. Svou ranou tvorbou vstoupil mezi symbolisty pod stále silným vlivem secese a impresionismu, později pod vlivem Bohumila Kubišty směřoval k formálnímu zjednodušení a dotknul se kubistického stylu. V meziválečném Československu se zařadil mezi přední avantgardní umělce svým zcela osobitým vztahem k výtvarnému výrazu, který určovaly jednoduché objemy, silný vliv imaginace a lyrický náboj. Odborníci jeho směřování nejčastěji charakterizují jako poetismus.

V emotivním dokumentárním portrétu zachytil režisér Jiří Patočka malíře Zrzavého v posledním období jeho života, které trávil ve svém rodném kraji. Ani poté, co překročil osmdesátku, neztrácel vnímavý pohled na své okolí, který přetvářela jeho imaginace do dodnes působivých děl. Malíř přímo pro kameru vzpomíná na vlivy, které určovaly jeho tvůrčí směr, na inspirativní cesty po Evropě a především osudový vztah k Paříži a Bretani. Díky emotivní hudbě, kameře Jiřího Kadaňky a komentáři Jana Třísky ožívá Zrzavého odkaz na obrazovce všemi svými barvami, podtóny a náladami.

Napište nám