Gorbačov. Ráj.
Dokumentární portrét Michajla Gorbačova není oslavou jednoho z nejvýznamnějších politiků 20. století, ale především portrétem rozporuplného, autoritativního muže na sklonku jeho života. Gorbačov kdysi inicioval demokratické změny, které vedly ke zhroucení sovětského impéria, za což ho jeho národ nyní nenávidí. I v osmaosmdesáti letech se pokouší ospravedlnit své činy. Byvší symbol cesty ke svobodě dožívá na venkově v osamělosti a izolaci, pod bdělým dozorem kremelské ochranky. Pro prezidenta Putina totiž stále ještě představuje hrozbu.
Dokumentární portrét Michajla Gorbačova je dalším „prezidentským“ projektem režiséra a scenáristy Vitalije Manského (politikovi „perestrojky“ se věnoval už v projektu Rudí carové. Ruští prezidenti / 2000). Manský se s Gorbačovem dobře zná, stejně jako s jeho rodinou i nejbližšími spolupracovníky. Dokáže vytěžit maximum ze své znalosti Gorbačovova myšlení a projevu i z prostředí, ve kterém bývalý politik žije.
Na filmu se Manský podílí s filmařem Alexandrem Gelmanem a novinářem Dmitrijem Muratovem, kteří s Gorbačovem kdysi spolupracovali. Při natáčení se obklopil i dalšími osvědčenými spolupracovníky.
Zárukou kvality a aktuálnosti projektu není jen osobnost a dílo mezinárodně uznávaného ruského režiséra, ale i účast české produkční společnosti Víta Klusáka a Filipa Remundy Hypermarket Film. Ta s Manským spolupracovala už na vysoce hodnocených dokumentech Roura a V paprscích slunce, které získaly řadu mezinárodních ocenění. Zastřešujícím producentem je Manského produkční společnost Sia Vertov.
Film o Michailu Gorbačovovi měl on-line premiéru na mezinárodním festivalu dokumentů v Amsterdamu - IDFA 2020, kde vyhrál cenu za režii.
„Jednou bude mít Gorbačov pomníky po celém světě. Někdy vzniknou brzy, jinde – jako v Rusku – to bude trvat mnohem déle, než lidé pochopí, co všechno tento muž udělal pro historii. Ale já jsem chtěl za studeným bronzem nebo mramorem vidět člověka, který se rozhodl učinit svět lepším místem k životu,“ říká Manskij.