Televizní přepis stejnojmenné divadelní hry Pavla Kohouta, zachycující neobvyklou formou nejdůležitější okamžiky kostnického koncilu, který rozhodl o upálení Jana Husa (1992). Hrají: J. Adamíra, V. Preiss, M. Donutil, P. Pelzer, M. Růžek, J. Hartl, B. Rösner, A. Molčík, R. Holub, V. Kubánková, P. Kohout, M. Tomsová a další. Kamera J. Malíř. Režie J. Pistoriusová a L. Pistorius

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pojďme sledovat přímý televizní přenos z koncilu, v němž šlo o dělení moci světské i církevní, a který přinesl smrt českého církevního reformátora!

Televizní adaptace divadelní hry Pavla Kohouta je pozoruhodná z několika důvodů. Jednak je to fakt, že je to jediná autorova divadelní hra, která nikdy nebyla uvedena na jevišti, jednak je to způsob televizního ztvárnění, který využívá moderní prvky na podkladu historické látky, takže informace jsou divákovi zprostředkovány pomocí televizního přenosu (ostatně v postavě reportéra se objeví sám autor). Ačkoliv tématem hry je Kostnický koncil a odsouzení Jana Husa, hrdina a jeho osudy ožívají prostřednictvím jednání ostatních postav, on sám se ve hře neobjevuje. Televizními prostředky současnosti oživil autor historická fakta kostnického koncilu, která pečlivě a dlouho studoval. Spor o mocenské zájmy v Evropě jak ze strany císařů, tak církve a tří papežů vyústil ve známou událost, v jejímž centru stál Jan Hus, a použitými prostředky tu byly manipulace, lži a zákulisní intriky.

Televizní hru vracíme na obrazovky jako připomínku dne 6. července 1415, kdy došlo k upálení Mistra Jana Husa.

Jan Hus
kněz

Jan Hus

* 1370

† 6. 7. 1415


Stopáž145 minut
Rok výroby 1992
 ST AD 4:3
ŽánrFilm