Cyklus přinášející unikátní archivní ukázky, vzpomínky tvůrců a hereckých hvězd na známé i nezaslouženě zapomenuté pořady Československé televize. Kdo je náš národní detektiv? Režie J. Skalický

Pořad bude možné přehrát od 6. 12.
Video není k dispozici

Po roce 1948 byla česká detektivka, a to i ta filmová, z rozhodnutí mocných vymazána jako pokleslý západní žánr. První detektivní příběhy se na obrazovce objevují až v roce 1963 – šlo o studiové inscenace, z nichž se zachovalo jen pár fotografií. Prvním dochovaným záznamem živého vysílání je tak detektivní příběh Kůzlátka, otevřete z roku 1965.

Hned v 60. letech však vznikly první klenoty televizní krimi, které spojovala vynikající literární předloha a prvotřídní obsazení. Je třeba zmínit Ministerstvo strachu podle předlohy Grahama Greena, kde exceluje Jiří Adamíra, nebo původní slovenskou inscenaci Sedem svedkov od Petera Karvaše.

Šedesátá léta přinesla jisté uvolnění a tak se mohlo sázet na populární autory: McBainův detektiv Steve Carella dostal hned několik tváří – první byl Ivan Mistrík, později si Carellu střihnul Josef Abrhám nebo Jiří Bartoška. V 60. letech se také zrodilo několik adeptů na „národního detektiva“ – major Karvaš Rudolfa Hrušínského, kapitán Exner Petra Kostky, rada Vacátko Jaroslava Marvana a mnozí další.

Televizní tvorba 70. a 80. let nezapře normalizační atmosféru a týká se to i žánru krimi. Snad nejkontroverznějším dílem českého detektivního seriálu je 30 případů majora Zemana. Ani dobré herecké výkony pod vedením zkušeného Jiřího Sequense (kdo dodnes neobdivuje jeho Hříšné lidi města pražského?) nezachránily ideologicky zabarvené scénáře znázorňující západní padouchy i socialistické kriminalisty s tehdy i dnes těžko stravitelnou stereotypností. Ani slovenský seriál V službách zákona nezapře dobu, kdy vznikal, a i když netrpí takovou ideologickou zátěží jako major Zeman, do zlatého fondu čs. audiovize se nezapsal. Na začátku osmdesátých let přichází seriál, který oslavuje práci současných příslušníků Veřejné bezpečnosti. Jeho scénárista Jaroslav Dietl vytváří jakousi pohádkovou fikci toho, jak probíhá vyšetřování. Ale díky jeho schopnosti zabydlet seriál životnými postavami se dá na seriál Malý pitaval z velkého města dívat i dnes.

Doba předrevoluční a raná 90. léta dala vzniknout dvěma projektům, které by v dnešní televizní praxi nebyly možné nejen u nás. Je to velkorysý česko-německý koprodukční seriál Dobrodružství kriminalistiky v bravurní režii Antonína Moskalyka, který v 26 uzavřených epizodách mapuje historii kriminalistické vědy. A odvážný experiment režiséra Dušana Kleina Hříchy pro pátera Knoxe.

Tento cyklus vysílal hodinové epizody kompletně naživo a do řešení případu zapojoval po telefonu diváky.

 

 

 

 

 

 

Stopáž55 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD
ŽánrDokument