Kylián – Mosty času
Balet Národního divadla připravil v roce 2018 k výročí vzniku republiky mimořádnou premiéru s názvem Kylián – Mosty času. Tímto projektem také vzdal hold slavnému českému rodákovi, choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který se nepochybně stal ikonou světového tance. Jiří Kylián se v roce 2018 stal doživotním členem prestižní Francouzské akademie v oboru choreografie, která tento obor zařadila pouze kvůli němu.
Komponovaný večer představil divákům čtyři opusy – Žalmovou symfonii, Bellu Figuru, Petite Mort a Šest tanců.
Věhlas ve světě přinesla Jiřímu Kyliánovi právě Žalmová symfonie, kterou vytvořil v roce 1978 pro Nederlands Dans Theater, a to na hudbu Igora Stravinského.
Bella figura vznikla v roce 1995 pro Nederlands Dans Theater a od té doby je považována za umělecký milník v díle Jiřího Kyliána. Bella Figura v italštině znamená nejen „krásné tělo“, ale také „udržení vzhledu“ – něco, co tanečníci neustále dělají. To inspirovalo Kyliána, aby se ponořil do „soumraku“ – sféry mezi vystupováním a tím, kdy jsou sami sebou, uměním a umělostí, sny a skutečností.
Petite Mort měl světovou premiéru na Salzburském festivalu v roce 1991 a soubor American Ballet Theatre Company tento balet poprvé uvedl v New Yorku 30. října 2003. Choreografie byla postavena pro šest žen, šest mužů a šest fleretů. Kordy zde fungují jako tanečníci, jako partneři z masa a kostí, kteří působí někdy zarputileji a zákeřněji než lidé.
Choreografie Šesti tanců vznikla v roce 1999 a pracuje s představou tanečníků coby loutek v dětském divadélku, v imaginárním světě vykonstruovaném poté, co si Kylián přečetl výbor dopisů, které psal Mozart své ženě Konstanci – dopisy hravé a provokativní stejně jako vážné a zoufalé.