Za mořskými živočichy v jednotlivých fázích růstu a vývoje se vydáme do Tichého oceánu. Průlivy v atolech Francouzské Polynésie totiž kypí životem. A některé z nich se dosud podařilo nafilmovat jen málokomu. Francouzský dokument

Mezi 30 000 ostrovy rozesetými po širém Pacifiku se nacházejí stovky kruhových korálových útesů, kterým se říká atoly. Jejich vnitřní laguny jsou s otevřeným mořem spojeny úzkými průlivy. A právě v těchto pouhých deset metrů širokých a stejně tak hlubokých „průchodech“ se soustřeďuje nejbohatší tichomořský podvodní život.

Tyto úžiny poskytují úkryt a potravu mnoha živočichům, pro některé jsou to loviště, jiní se sem připlouvají rozmnožovat. Nacházejí se zde jedinečné živé ekosystémy, které řídí podmořský život a udržují přírodní rovnováhu atolu. Úžiny jsou místem každodenního boje o přežití miliónů ryb této oblasti.

Povahu neuvěřitelného mořského ekosystému, který navzdory své křehkosti přetrval věky, ztělesňuje droboučká larva bodloka pestrého. Její cesta začíná v okamžiku, kdy je miniaturní průsvitné vajíčko vypuštěno do oceánu, a končí v laguně, kterou mladá ryba nalezla podle čichu a sluchu a kde dokončuje svou proměnu. Mezitím se bodlok setkává se spoustou druhů: s rejnoky manta, žraloky vouskatými, s kanici, keporkaky, delfíny, ploskozubci a dalšími. To jsou nejdůležitější okamžiky celého dokumentu, které nám umožňují lépe pochopit, jaká nebezpečí a nástrahy číhají v těchto úžinách a jaké faktory jsou důležité pro přežití v korálových útesech největšího světového oceánu.

Napište nám