Konkurence na nebi může být velmi tvrdá. Svůj život ve vzduchu tráví překvapivě velké množství létajících živočichů. Z kolekce BBC Earth

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Konkurence na obloze může být velmi tvrdá. Svůj život ve vzduchu tráví překvapivě velké množství létajících živočichů. Právě v této chvíli jich ve vzduchu nad našimi hlavami mohou poletovat miliony. V Kalifornii se sameček kalypty růžovohlavé snaží překonat soky v lásce svou rychlostí. Při střemhlavém letu dokáže letět tak rychle, že vzduch procházející jeho ocasními pírky vydává zvuk hlasitější, než je jeho obvyklé volání. Samičky tento zvuk milují, protože dokazuje, že jejich nápadníci mají vynikající kondici.

Seznámíme se i se samičkou hrbilky, která musí létat s neobyčejnou přesností, aby mohla splnit svůj hlavní úkol – naklást vajíčka do těla živých, jinak smrtelně nebezpečných ohnivých mravenců. Stačí jeden chybný pohyb, a je po ní.

Tyrani jsou nenápadně vyhlížející ptáci, kteří jsou ale ochotní nasadit při ochraně teritoria vlastní život. Bez váhání útočí na každého vetřelce, který se přiblíží na obloze k jejich hnízdu, bez ohledu na jeho velikost nebo nebezpečnost. Používají přitom účinnou taktiku – drží se za jeho zády a opakovaně útočí zobákem na jeho hlavu.

V ekvádorské džungli probíhají už několik milionů let závody ve zbrojení mezi netopýry a nočními motýly, v kterých sebemenší zlepšení ve zbraních, taktice nebo leteckém umění může rozhodovat o životě a smrti. Vědci například nedávno zjistili, že u jednoho druhu nočních motýlů se vyvinula schopnost rušit ultrazvukový sonar netopýrů, kteří jeho pomocí loví. Poslední vědecké objevy také vrhají světlo na tajemství synchronizovaného pohybu velkého množství ptáků v hejnech. Ukážeme si, jak vidí své okolí špaček, který v jednom takovém letí, a dozvíme se pravdu, která je stejně tak překvapivá jako prostá.

Originální názevLife in Air
Stopáž49 minut
Rok výroby 2016
 )D( ST HD
ŽánrDokument