Smysl války rozpitvaný politickou mašinérií. Hvězdně obsazené vojenské drama Roberta Redforda. Americký film (2007). Dále hrají: M. Streepová, T. Cruise, K. Dunn, A. Garfield, M. Peña, D. Luke a další

Pořad je možné přehrát pouze souběžně s televizním vysíláním
Video není k dispozici

Dva studenti West Coast University, Arian Finch (Derek Luke) a Ernest Rodriguez (Michael Pena), se rozhodli, že uposlechnou výzvu svého idealistického profesora, doktora Stephena Malleyho (Robert Redford), aby se svými životy udělali něco důležitého. Vstoupí tedy do armády a odletí bojovat do Afghánistánu. Do osudů Ernesta, Ariana a dalších mladých vojáků začíná zasahovat ambiciózní senátor Jasper Irving (Tom Cruise), když se rozhodne v televizním interview s dravou reportérkou Janine Rothovou (Meryl Streep) prozradit zásadní informace o válečné strategii.

Robert Redford nepatří mezi ty, které můžeme vidět v amerických prezidentských kampaních či v jiné výraznější politické pozici. I přesto jsou jeho názory konzistentní a velmi ostře vyhraněné proti takové politice, která pošlapává lidská práva a svobodu. A právě kontroverzní vojenské akce Spojených států mu slouží jako dokonalý prostor pro rozehrání hry o nejzákladnější americké hodnoty jako je vlastenectví, svoboda a demokracie. Jestliže politici zvolení na základě marketingových kampaní rozhodují o životech obyčejných vojáků, musejí mít morální kredit a musí být jasné, pro co vojáci umírají. Jak se má potom cítit profesor, který své žáky k těmto hodnotám vede a zároveň zjišťuje, že realita bojiště je úplně jiná? Kdo nese vinu za mučení vězňů a další excesy, když válka nemá svůj politický smysl a často je jen strojem na zabíjení? A co může být v dnešní době smyslem války?

Tom Cruise
herec, scenárista, producent, režisér

Tom Cruise

* 3. 6. 1962


Meryl Streepová
herečka

Meryl Streepová

* 22. 6. 1949


Robert Redford
herec a režisér

Robert Redford

* 18. 8. 1936


Originální názevLions for Lambs
Stopáž88 minut
Rok výroby 2007
 )D( ST HD
ŽánrFilm