Norské fjordy – život za šera
V norských fjordech se setkáváme s krajinnými scenériemi, které patří k nejdramatičtějším v Evropě. Roklemi mezi vysokými horami a arktickou tundrou proniká mořská voda až 200 kilometrů hluboko do vnitrozemí. Fjordy vznikly během doby ledové, kdy ledovce drtily a vymílaly horniny pod sebou. Výsledkem jsou soutěsky hluboké až tisíc metrů.
V zimě připlouvají do fjordů miliardy sleďů, jejichž hejna jsou tak hustá, že ve vodě pod nimi vládne tma. Není divu, že tak velké množství potravy přitahuje lovce zeširoka zdaleka. Zatímco kosatky a keporkaci loví ryby, raci stříbřití a hvězdice pomáhají zlikvidovat, co po nich zůstalo.
V létě táhnou fjordy do řek, ve kterých pokračují proti proudu, lososi. Aby se dostali ke svým tradičním trdlištím, musejí na cestě překonat četné vodopády a peřeje. Říčky vysoko v horách se pak stávají mateřskými školkami milionů malých lososů, kteří v nich stráví prvních pět let svého života, než se opět vrátí zpátky do moře.
Norské fjordy jsou odlehlou a málo známou divočinou. Jan Haft, filmový tvůrce a držitel mnoha cen za snímky o volné přírodě, často používá při natáčení pod hladinou zpomalené záběry a časosběrnou kameru, aby nám přiblížil neobyčejnou rozmanitost života skrytého v hlubinách a zachytil chování vzácných živočichů. Výsledkem je intimní portrét norských fjordů v průběhu všech ročních období – jak během temné, mrazivé zimy, kdy jsou osvětlené kouzelnými světly polární záře, tak za dlouhých polárních dnů s půlnočním sluncem.