Opice v nás
V Africe, Jižní Americe a v Asii žije řada našich divokých příbuzných, mnohem rozmanitějších, než si většina z nás myslí. Tyto mistry ve schopnosti přizpůsobit se okolnímu prostředí rádi pozorujeme. Možná i proto, že se přitom můžeme také něco dozvědět sami o sobě.
Naše cesta začíná v srdci Afriky, kde tlupa gorily nížinné východní vítá nový přírůstek. Všichni členové se chtějí seznámit s novým mládětem a dokazují, že stejně jako lidé, jsou vedeni instinktem, který jim velí starat se o svou rodinu a chránit ji. Bezpečí malé gorily závisí na jejím otci, stříbrohřbetém samci, který je vůdcem tlupy a brání její teritorium. Výhružným zjevem a projevy dokáže odstrašit dokonce i smrtelně nebezpečného levharta. Svou výškou srovnatelnou s člověkem a hmotností 150 kilogramů tento samec skutečně nahání strach. Je to pravý vládce džungle. Gorily se vyznačují láskyplnou péčí o své bližní, prales s nimi ale sdílí mnohem agresivnější lidoopi – šimpanzi. Vůdčí samci vládnou tlupě železnou pěstí a poslušnost si vynucují bitím. Jsou to naši nejbližší žijící příbuzní, kteří s námi sdílí vysokou inteligenci – umějí například řešit problémy s pomocí různých nástrojů. Příbuzným šimpanzů je i bonobo, který vypadá takřka stejně, ale chová se úplně jinak. Jakékoliv neshody vedou u šimpanzů k násilí, zatímco bonobové uvolňují napětí a vyhýbají se konfliktům prostřednictvím sexu. Každý se páří s každým bez ohledu na věk nebo pohlaví, což z nich činí přeborníky v promiskuitě.
Lidoopi jsou našimi nejbližšími divokými příbuznými, představují ale jen vrcholek ledovce rozsáhlé rodiny primátů. Jen v afrických deštných lesích žije přes dvacet druhů opic – každý se vyznačuje jiným zbarvením a chováním, které umožňují jeho zástupcům využívat konkrétní část daného prostředí.