Mapy ke hvězdám
Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williamsová) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowská) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrandové (Julianne Mooreová). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu z 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome Fontana (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě…
Mapy ke hvězdám jsou vůbec prvním snímkem, který nejslavnější kanadský filmař natáčel v USA. Tentokráte se totiž rozhodl rozpitvat odvrácenou (a zvrácenou) stranu Hollywoodu a jeho hvězd. Cronenberg v prosluněných bulvárech a soukromých palácích za luxusem a blyštivými úsměvy odhaluje mocenské boje a traumata lidí, kteří jsou kvůli slávě nuceni žít ponejvíce času ve společenské izolaci a pod velkým mediálním i pracovním tlakem, což si vybírá svou krutou daň.
Cronenberg se nesnažil vylíčit reálný obraz fungování „továrny na sny”; na rozdíl od hollywoodské satiry Hráče (1992) Roberta Altmana nepřináší spolehlivou reflexi filmového průmyslu. Pozornost naopak přesouvá k podobenství o zkažené morálce filmových hvězd, které má charakter noční můry. O patřičně jízlivý scénář se postaral s losangeleskými poměry dobře obeznámený spisovatel a scenárista Bruce Wagner, který se jistý čas živil i jako řidič limuzín slavných celebrit.
V Cronenbergově podání se přepychové vily stávají pro hvězdy stísněnými žaláři. Minulost filmových ikon pak tvoří jejich stíny, kterých se nemohou zbavit. Omamná sláva, hordy příznivců a napjaté osobní vztahy se zrcadlově obracejí proti nim. Díky alkoholu, práškům a drogám se nesmazatelně zarývají do těl celebrit v podobě popálenin, podléhání new age ezoterice, depresí či incestů.
Symbolický výraz chorobné tělesnosti připomene divákovi tvůrčí minulost Cronenberga, jenž je považován za kmotra tzv. „body hororu”, škatulky, od níž se ale žánrový chameleon dávno posunul a ostatně Mapy ke hvězdám lze považovat za jeho nejkomediálnější dílo. Nebyl by to však Cronenberg, pokud by z jeho tragikomedie nemrazilo a netvořila vyšinutou vizi jemu vlastní. Proto lze obratem tvrdit, že si tu zmíněný Hráč podává ruku s Mulholland Drive (2001) Davida Lynche.
Pokud pomineme řadu národních kanadských ocenění, herečka Julianne Mooreová získala za svou roli vyhořelé aktérky na festivalu v Cannes trofej pro nejlepší herečku, za hudbu k filmu si odtud odnesl velkou cenu také renomovaný skladatel Howard Shore.