Zakončení prestižního mezinárodního televizního festivalu v přímém přenosu z Nové scény Národního divadla.

Tak jako každý rok vyvrcholí i letošní, již pětapadesátý, ročník MTF Zlatá Praha slavnostním večerem, v rámci kterého budou předána jednotlivá festivalová ocenění. MTF Zlatá Praha patří k nejprestižnějším událostem svého druhu. Jeho závěrečný večer má vždy ambici nabídnout také kvalitní a jedinečný program v duchu festivalové tematiky.

V programu letošního závěrečného programu jako již tradičně uvidíme mimo jiné Balet Národního divadla, představí se také Prague Cello Quartet, soubor Cantarina Clarinete nebo Pražský komorní balet.

Závěrečný večer MTF Zlatá Praha se opět uskuteční na Nové scéně Národního divadla, odkud ho ČT vysílá v přímém přenosu.

Přihlášené snímky od téměř čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly i v dalších dvou kategoriích: Česká křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál netradiční kanadský hudební dokument Snění o židovských Vánocích, jenž vypráví o skupině židovských skladatelů. V kategorii Český křišťál – Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů zvítězilo cenami ověnčené taneční divadlo Zděšení, vycházející z životní zkušenosti herce Jonathona Younga.

„Letošní ročník festivalu opět potvrdil, jak exkluzivní postavení má Zlatá Praha v Evropě a vůbec v celém televizním světě,“ říká ředitel MTF Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl, a pokračuje: „Celkem sedmaosmdesát přihlášených soutěžních pořadů je dokonce nejvyšším počtem posledních let a svědčí o mimořádném zájmu zahraničních producentů. Vysoká úroveň snímků, ale i bohatý doprovodný program, který do hlediště i okolí Nové scény Národního divadla přilákal tisíce diváků, ukazuje, jak důležitou roli festival hraje ve zvyšování zájmu o televizní hudbu, tanec a divadlo. Zlatá Praha má stoupající úroveň a bez nadsázky se řadí mezi nejvýznamnější televizní přehlídky v mezinárodním kontextu.“

Na slavnostním večeru bylo uděleno i několik speciálních cen. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si v sobotu večer odnesl německý snímek Hudba a moc, jenž zkoumá různé pohledy na politické aspekty hudby. Cenu České televize získal německý záznam baletního představení na motivy života jednoho z nejvýznamnějších tanečníků začátku 20. století Nižinský – Balet Johna Neumeiera. A speciální uznání za mimořádný umělecký počin si odneslo televizní zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, které spolu s Nadací Bohuslava Martinů vyrobila Česká televize.

Napište nám