Film Amnestie a hudba Depeche Mode

První kultovní kapelou z „kapitalistického Západu“, která koncertovala v socialistickém Československu, byli britští Depeche Mode. Ten neuvěřitelný okamžik nastal 11. března 1988. Jejich hudba pro dokreslení tehdejší atmosféry bude užita i ve filmu – konkrétně dvě skladby Somebody a To Have and To Hold.

Jak vůbec vznikla myšlenka oslovit legendární Depeche Mode?

Producenti Maroš Hečko a Peter Veverka:

Myslím, že jsme o tom mluvili už od samého začátku. Nejen pro mne, určitě je nás hodně, patří DM k té době stejně jako boty na nohy. (PV)

Ano! Nejdřív byl nápad, že se k naší hlavní hrdince hodí skladba Somebody, nostalgická, jemná klavírní píseň v podání Martina Goreho. Ale pak nám s další scénou konvenovala To Have and To Hold, se kterou přišel režisér Jonáš Karásek nadšený myšlenkou mít ve filmu DM. Finálně jsou použité na čtyřech místech snímku. (MH)

A poselství spolupráce s Depeche Mode?

Zvuk Depeche Mode bude pro nás vždy spojený s tou temnou dobou před listopadem 89. Jim jsme vděční na naději, jiskru kreativity a za alternativní pohled na svět, který nám tehdy prostřednictvím hudby dávali. A po letech se s tou naší vděčností vůči nim snažíme podělit i s diváky filmu. (PV)

Ti, kteří Depeche Mode poslouchali před 89, nešli tehdy přehlédnout. Jejich postoje, názor i oblečení je odlišovalo od uniformní socialistické masy. Vybrali jsme si je jako signifikantní kapelu, jež burcovala proti násilí, rasové diskriminaci a proti totalitnímu režimu. Byl to malý zázrak, že je tady nechali v březnu 1988 odehrát koncert. (MH)

Jaká byla jejich první reakce?

Ticho? Netrvalo to ale dlouho, vlastně nás všechny překvapila jejich rychlá kladná odpověď. (PV)

Tak to bylo. Navíc si myslím, že tak reagovali právě proto, že jsme jim poslali podrobné materiály a vysvětlili, že jde o film, v němž se láme historie východního bloku. Tehdy mne napadlo: padá komunismus, tak si něco přejte – tak jsme si přáli, aby vyšla kapela DM. (MH)

Co konkrétního je zaujalo? A byla to první nabídka od československých filmových tvůrců?

Jsme první československý film s jejich muzikou. Jsem přesvědčený, že je zaujalo téma filmu a Československo. Naše země milují. Už v 80. letech měli takové skladby, jako People are People nebo Master and Servant. Předpokládali jsme, že je Amnestie zaujme a stalo se. Hodně nám také pomohl můj kamarád a promotér koncertů DM na Slovensku Tomáš Marko. (MH)

Jak proběhl výběr skladeb?

Jonáš Karásek přinesl To Have and To Hold, které je v traileru jako jejich méně známá skladba. Nebyla ani jako singl. První impuls vzešel od Maroše, který se zná právě se zmiňovaným promotérem. (PV)

Co pro vás znamená spolupráce DM na filmu Amnestie?

Amnestie je povedený film, který by obstál samozřejmě i s jinou hudbou, ale Depeche je Depeche. Je to otisk doby. Jsme rádi, že všechny tyto úrovně – tedy příběh a hudba – absolutně umocňují celkový dojem z filmu, že spolu dokonale fungují. Chceme dát divákům 2 hodiny dokonalého filmového zážitku.(PV)