Mistři v zimních disciplínách a průvodci cyklu Eva Samková a Tomáš Kraus přijíždějí do slovinského Bovce. Vyzkoušejí si rafting a zdolávání horských kaňonů. A poté, co rychlostí větru na lanovém skluzu zdolají horské údolí, se oba odhodlají k nejodvážnějšímu kousku celého seriálu. Režie M. Vrbický

Slovinsko je pro českého turistu zatím spíše tranzitní zemí na cestě do Chorvatska, což je ovšem škoda. My jsme se vydali do Julských Alp, konkrétně do vesničky Bovec ležící přímo v jejich středu. Městečko Bovec vás na první pohled překvapí svojí „novotou“ a perfektní vizáží ve stylu přímořských center. Jistě tomu přispěla i dvě zemětřesení na přelomu milénia, po kterých se muselo velké množství staveb zrekonstruovat.

Oba protagonisté se rozhodnou tentokrát navštívit, v rozpuku jara, srdce Julských Alp, malebné slovinské městečko Bovec. Potkají se s Tomášovým kamarádem Filipem Flišarem – „renesančním sportovcem“ mnoha disciplín a mužem, který Tomášovi uštědřil na skikrosových závodech nejedno příkoří: „Trochu se mi za cílem omlouval, ale to už je jedno, takové věci se neomlouvají.” Takto se nechal Tomáš slyšet pro web sport.cz, když do něj Flišar na poslední olympiádě v Soči těsně před skokem šťouchl a rozhodil ho do hrozivého pádu.

Eva s Tomášem se potom spolu vydávají na rafting po řece Soči a pak i na canyoning (putování po proudu řeky) do tamních bystřin potoka Sušec, zvaného „přírodní aquapark“.

Na doporučení místních lyžařů se rozhodnou navštívit Kanin, nejvýše položenou lyžařskou oblast Slovinska – kde si vyzkoušejí Slovinské Alpy a lyžování mimo sjezdovku. Ačkoliv je září a nejedná se o ledovec, narazí zde na nádherné počasí a vynikající sněhové podmínky.

Potom se oba vypraví zpět do údolí, které v jednom místě přetraverzují nejdelší evropskou zippline dráhou. Slovinsko se tak nakonec uvede jako ráj kontrastujícího léta a zimy v jednom čase.

Nepoužité záběry z akční kamery – Bovec

Nepoužité záběry z akční kamery – Bovec

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD
ŽánrDokument