Zkouška orchestru: Orchestr plný osobností

V edukativním koncertu pro malé i velké posluchače a diváky účinkují: M. Eben, J. Rožeň, V. Borovka, J. Vobořil ml. a Česká filharmonie

Další pokračování cyklu Zkouška orchestru se tentokrát soustředilo na samotný orchestr, který je plný zajímavých muzikantských osobností. Do čela se postavil mladý dirigent Jiří Rožeň, kterého si do minulého dílu pozval ještě sám šéfdirigent Bělohlávek.

A hned v úvodu se Marek Eben zamýšlel, čím pozdravit Jiřího Bělohlávka do muzikantského nebe. Volba moudře padla na hudbu, kterou se svým šéfdirigentem orchestr nikdy nehrál – na Bachův koncert pro cembalo v úpravě pro sólový hoboj a orchestr, v interpretaci skvělého hobojisty České filharmonie V. Borovky.

Následovala zajímavá a pestrá diskuze o tzv. autentické interpretaci, ale i o dechové náročnosti předvedené skladby, kdy si publikum mohlo vyzkoušet spolu se sólistou vydržet řadu taktů na jedno nadechnutí.

Česká filharmonie je opravdu orchestrem plným osobností. Ty je ale potřeba vyhledávat a vychovávat. Proto Česká filharmonie inspirovala vznik soutěže pro mladé hudebníky, kde velmi dobře uspěl dvanáctiletý hornista Jan Vobořil. Svým hudebním výkonem ve Zkoušce orchestru prokázal, že právě on může být jednou z budoucích muzikantských osobností České filharmonie.

Stopáž74 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrHudba