Německý dokumentární film znovuobjevuje ruské skladatele počátku 20. století, dlouho zakázané a zapomenuté. Pořad získal hlavní cenu Český křišťál v kategorii Dokument na MTF Zlatá Praha 2017.

Dokument znovuobjevuje ruské skladatele počátku 20. století, dlouho zakázané a zapomenuté. Osudy mladých povstalců, jako jsou Arthur Lourié, Nikolaj Roslavec, Alexandr Mosolov, Sergej Prokofjev, Leon Theremin nebo Arseny Avraamov, odhalují mnoho z kulturního života počátků Sovětského svazu a nejprve nadějného, posléze tragického propojení umění a politiky, jemuž mnoho umělců padlo za oběť během první světové války, Říjnové revoluce a Stalinovy vlády.

Tento film vzniklý v době stého výročí ruské revoluce vypráví o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala. Film je výsledkem skvělé rešeršní práce, dovedné režie a citlivého střihu. Obsahuje hudební ukázky mnohdy překvapivých děl sovětských autorů, mezi nimi např. skladbu Alexandra Mosolova, v níž zhudebnil novinové inzeráty o ztraceném psu s fleky kávové barvy nebo o prodeji kvalitních pijavic. Film dokládá i to, jak lidé, kteří se zcela oddali hudbě, díky ní nakonec ztratili nejen své živobytí, ale i pověst.

Napište nám