Originální zpravodajský pořad přiblíží dění zlomového dne, který změnil životy všech Čechoslováků. Jakub Železný vás provede událostmi 21. srpna 1968, jako by se odehrávaly právě dnes.

Online přenos na webu - 20. srpna od 23 hodin.

Před padesáti lety obsadily Československo armády pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Vpád vojsk zadusil demokratizační proces a znamenal konec nadějí na svobodnější život. Na šokované občany mířily ze dne na den kulomety „bratrských“ armád. Přesto se odhodlali k nebývale silnému odporu, který stál mnohé z nich život.

Originální pořad nabízí divákům možnost přenést se v den 50. výročí do dramatických událostí prvního dne sovětské invaze. Je koncipován jako aktuální zpravodajské shrnutí dne, přičemž padesát let staré události, které ovlivnily životy všech Čechů a Slováků i další směřování státu, rekonstruuje soudobými zpravodajskými prostředky. Reportéři budou informovat z míst, kde se odehrávaly klíčové události, reportáže sestavené z archivních záběrů, pamětníci a odborníci pomohou analyzovat pozadí okupace. Divák tak dostává možnost přenést se v čase a vnořit se do dění, jako by jej prožíval přímo ten den. Jaká byla Brežněvova strategie a jakou roli sehráli českoslovenští politici? Jak temný okamžik našich dějin prožívali obyčejní lidé a jakou cenu za své protesty zaplatili?

„21. srpen byl den, kdy došlo k prvním a dosti početným ztrátám na životech. Mnoho lidí bylo zraněno a řada z nich se s následky těžkých zranění potýká celý život. Máme tedy nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme samozřejmě i s dobovými záběry, z nichž některé jsou velmi málo známé, opravdu unikátní. Celý 21. srpen byl na události velmi bohatý. Největším oříškem tak pro nás bylo udělat jakýsi výběr, protože v dvaapadesáti minutách nemůžeme reflektovat úplně vše. Zaměřili jsme se i na připomínku obětí, o nichž se až do pádu režimu mlčelo a o kterých také historikové dlouho neměli veškeré údaje,“ říká průvodce pořadem Jakub Železný.