Upoutávka

Upoutávka

Originální zpravodajský pořad přiblíží dění zlomového dne, který změnil životy všech Čechoslováků. Jakub Železný vás provede událostmi 21. srpna 1968, jako by se odehrávaly právě dnes.

Online přenos na webu - 20. srpna od 23 hodin.

Před padesáti lety obsadily Československo armády pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Vpád vojsk zadusil demokratizační proces a znamenal konec nadějí na svobodnější život. Na šokované občany mířily ze dne na den kulomety „bratrských“ armád. Přesto se odhodlali k nebývale silnému odporu, který stál mnohé z nich život.

Originální pořad nabízí divákům možnost přenést se v den 50. výročí do dramatických událostí prvního dne sovětské invaze. Je koncipován jako aktuální zpravodajské shrnutí dne, přičemž padesát let staré události, které ovlivnily životy všech Čechů a Slováků i další směřování státu, rekonstruuje soudobými zpravodajskými prostředky. Reportéři budou informovat z míst, kde se odehrávaly klíčové události, reportáže sestavené z archivních záběrů, pamětníci a odborníci pomohou analyzovat pozadí okupace. Divák tak dostává možnost přenést se v čase a vnořit se do dění, jako by jej prožíval přímo ten den. Jaká byla Brežněvova strategie a jakou roli sehráli českoslovenští politici? Jak temný okamžik našich dějin prožívali obyčejní lidé a jakou cenu za své protesty zaplatili?

„21. srpen byl den, kdy došlo k prvním a dosti početným ztrátám na životech. Mnoho lidí bylo zraněno a řada z nich se s následky těžkých zranění potýká celý život. Máme tedy nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme samozřejmě i s dobovými záběry, z nichž některé jsou velmi málo známé, opravdu unikátní. Celý 21. srpen byl na události velmi bohatý. Největším oříškem tak pro nás bylo udělat jakýsi výběr, protože v dvaapadesáti minutách nemůžeme reflektovat úplně vše. Zaměřili jsme se i na připomínku obětí, o nichž se až do pádu režimu mlčelo a o kterých také historikové dlouho neměli veškeré údaje,“ říká průvodce pořadem Vladimír Železný.