Unikátní pouť odhalující zajímavá místa a méně známé tradice Číny. Britský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Důležitým faktorem pro rozlehlé oblasti vnitrozemí Číny jsou největší asijské řeky, Žlutá řeka a řeka Jang-c’-ťiang. Protékají rozlehlým vnitrozemím a míří východnímu pobřeží. Tyto veletoky jsou pro centrální oblasti životodárnými zdroji. Jsou považovány za bijící srdce a nositele kulturních tradic.

Historii a tradice má v sobě zakořeněný i odlehlý, autonomní Tibet. Ten se nyní může chlubit rychle se rozvíjejícím hlavním městem. Lhasa, neboli „Město bohů“ je centrum tibetského buddhismu už více než tisíc let.

Stopy historie najdeme i na obou březích řeky Yi. Tam byly v průběhu staletí do vápencových skal vytesány jeskyně, takzvané grotty, a v nich tisíce soch. Ještě dávnější historii můžeme najít v provincii Jün-nan. Ta je doslova posetá kostrami dinosaurů, jde o jedno z nejfrekventovanějších nalezišť z období jury. Od roku 1938 zde bylo odkryto přes tisíc zkamenělin dinosaurů.

Moderní svět naopak ničí okolí nejvyšší hory světa, která každoročně přitahuje zástupy lidí z Číny i celého světa. Proto musí speciální tým s dobrovolníky z řad místních Šerpů a pořádat expedice na úklid tohoto úchvatného místa.

Originální názevChina from Above (season 2) / Land of Mountains and Rivers
Stopáž45 minut
Rok výroby 2018
 )D( ST HD
ŽánrDokument