Host: Pavel Göbl – Týden: rekonstrukce brněnského autobusového nádraží Zvonařka (POV) – ocenění Vinyla pro jihlavské rapové trio 58G – kulturní tipy herečky Marie Drahokoupilové. Fenomén: Historické osobnosti jako hrdinové seriálů. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Dnešním hostem bude Pavel Göbl. Tzv. auteur – neotřelý člověk, který je schopen si sám film napsat, zrežírovat, zahrát si v něm (ve svém novém filmu Tichý společník „hraje“ městský rozhlas, který podává v průběhu filmu hlášení) nebo si do něj napsat píseň. Často do svých filmů, které se odehrávají v neutěšených krajinách a pojednávají o malých věcech, které se nám dějí tak, že nás přivádí k velkým rozhodnutím, obsazuje neherce (např. V. Brabenec v Odborném dohledu nad východem slunce a v Odborném dohledu nad výkladem snu) nebo ochotníky (v Tichém společníkovi hrají ochotníci ze souboru Pod lampú z moravského Bánova). Autor tří knih (za jednu z nich obdržel cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku), režisér, pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale také velkolepý vypravěč, chatař a rodák z Uherského Brodu Pavel Göbl u nás v ArtZóně.

Brněnské ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo rekonstrukcí za více než sto miliónů korun. Architektonický návrh vzešel od úspěšné dvojice Chybík+Krištof. Na to, jak to tam teď vypadá, se jsme se podívali s architektem Janem Sapákem. Rapové trio 58G se inspiruje syrovým britským rapem a svou rodnou Jihlavou. Jejích debutová deska 58 tape vol.1 sklízí samou chválu a tak jsme se byli podívat do míst, kde vznikala. V závěrečném Týdnu od paní Marie Drahokoupilové – filmové a divadelní herečky a múzy mnoha režisérů – zjistíme, čemu věnuje svůj čas a jak zvládá tuto vykloubenou dobu. Co se stane, když se historická osobnost stane hrdinkou nebo hrdinou seriálu? Božena, Herec, Bohéma, České století… Seriály, které se nám pokoušejí předkládat fakta nebo fikci – a příp.: kde je jejich hranice? Se spisovatelem Pavlem Kosatíkem a publicistkou a odbornou asistentkou Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity Šárkou Gmiterkovou se pokusíme přijít na to, jak by se k historickým osobnostem jako k hrdinům seriálů mělo přistupovat a kdo či co mezi nimi chybí.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD
ŽánrMagazín