Host: Petr Hruška – Týden: festival Pop Messe – kulturní tipy od filmového režiséra Pavla Göbla. Fenomén: Význam uměleckých cen a jejich proměna. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Ostravský básník, spisovatel, literární vědec a organizátor kulturního života – Petr Hruška. Čerstvě mu v Revolver Revue vyšla kniha prozaických (převážně esejistických) textů s názvem V závalu, napsal ceněnou monografii o básníku Ivanu Wernischovi Daleko do ničeho a vydal celou řadu básnických sbírek (poslední vyšla v roce 2019 v nakladatelství Host pod názvem Nikde není řečeno). Je milovníkem lidí, psaní nad ránem, Ostravy a tamějších hospod, ale také večerních cest vlakem, během nichž obdivuje postávající v krajině zvěř, která již neshání potravu – tedy už nepracuje, a zároveň nehledá místo k odpočinku – takže ještě neodpočívá. O psaní jako o mezeře mezi odpočinkem a práci, o nepátrání po zvláštnostech, ale bytí v nich, o vlivech jiných básníků na jeho tvorbu v dnešní Artzóně s Petrem Hruškou.

Spolu s dramaturgem Besedy u Bigbítu Pavlem Uretšlégrem zhodnotíme, jak dopadl dvoudenní hudební online festival Pop Messe. Zavítáme také, díky ochotě filmaře a spisovatele Pavla Göbla podstoupit expresně vymyšlené natáčení, na jeho chatu, kde nám inspirován m. j. komediální skupinou Monty Python ukáže, jak tráví čas v době koronavirové a povypráví, na čem pracuje.

S umělkyní a držitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřinou Šedou a teoretičkou umění a kurátorkou z Muzea umění Olomouc Barborou Kundračíkovou se pak zamyslíme nad významem výtvarných cen a jejích proměnou. Co o držiteli ceny vypovídá to, že je držitelem (nějaké) ceny – a naopak: co vypovídá o ceně to, že se již neuděluje (jednomu umělci)? Kdo komu slouží – cena umělci nebo umělci ceně? To a mnohé další ve fenoménu na téma, které rezonuje ve společnosti díky rozhodnutí letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého odmítnout princip soutěže a cenu sdílet.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD
ŽánrMagazín