Host: František Skála – Týden: nová deska Jakuba Čermáka – představení Divadla Husa na provázku Domov na konci světa. Fenomén: Nová média v českém výtvarném umění. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

František Skála – výjimečný umělec, výtvarník, člen několika hudebních uskupení, ale například i komtur Řádu zelené berušky. Jeho nová výstava nazvaná Dva roky prázdnin je instalována v brněnské Fait Gallery. Po mnoha letech se vrátil k malbě a výsledek je pozoruhodný. F. Skála nám prozradí nejen něco o svých tvůrčích postupech, ale i o roli humoru ve svém díle. Jeho místo v českém výtvarném umění zhodnotí kunsthistorici Tomáš Pospiszyl a Radek Wohlmuth, jeho kolegové z Tros Sketos Jaroslav Róna a Aleš Najbrt poodkryjí vznik jejich vystoupení. Výroční zpráva z planety seniorů – tak zní podtitul nové autorské inscenace Divadla Husa na provázku Domov na konci světa. Jejím autorem je tvůrčí kolektiv pod vedením dramaturgyně Kateřiny Menclerové. Režie představení se ujala umělecká šéfka divadla, Anna Davidová. Inspiraci k tvorbě obrazů o stáří a stárnutí brali herci mimo jiné v konzultacích s odborníky, návštěvami domovů pro seniory, ale také z vlastních rodin. Recenze se ujali Přemysl Hnilička a Petr Klár.

Pod uměleckým jménem Cermaque se skrývá básník a písničkář Jakub Čermák. Jeho nové album s názvem Zastávka v čase obsahuje pouze 4 skladby, jež pojí téma zániku a smrti. Poprvé se na nahrávce představuje hudební trio, které se kolem Jakuba Čermáka v posledním roce a půl zformovalo. Album má být jakýmsi mezikrokem před dalším řadovým albem. Od ledna tohoto roku je v kinech česko-islandský dokument Efekt Vašulka, minulý týden do nich vstoupil dokument Adély Komrzý Video viva, viva video mapující historii českého videoartu a nových médií vůbec. To nás inspirovalo k tomu, abychom se v dnešním fenoménu zamysleli nad tím, jak se tento specifický umělecký obor proměnil. V rozpletení pojmů videoart, nová média, multimédia nám ve studiu pomohl profesor FAVU a perfomer Tomáš Ruller.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD
ŽánrMagazín