Host: Kateřina Olivová – Týden: fotografická kniha Haredim, návrat skupiny Dunaj, Adam Plachetka jako Händelův Saul – Fenomén: Česká loutka. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Kateřina Olivová – performerka, kurátorka, novodobá Věstonická Venuše, zakladatelka Kojící guerilly, ale také finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého a vedoucí ateliéru Nových médií na AVU. Ve své tvorbě se zabývá především tělesností, sexualitou, ve spolupráci se svým partnerem Aloisem Stratilem se zajímá i o prožitky spojené s rodičovstvím. Součástí její prezentace je i pestrobarevné, blyštivé oblečení. Prolínání životního stylu a uměleckých performancí vede k otázkám, co lze ještě chápat jako umělecké dílo.

Osm let jezdila fotografka Eliška Blažková do jeruzalémské čtvrti Mea Šearim a jako jediné fotografce na světě se jí podařilo zdokumentovat život ultraortodoxních Židů zvaných „charedim“. Výsledkem je kniha vydaná třebíčským nakladatelstvím Blízko.

Když se hudebníci kapely Dunaj po letech sešli při natáčení filmu Dunaj vědomí, našli znovu chemii, která je dříve spojovala. Skupina se rozhodla obnovit činnost v sestavě, která zaznamenala největší úspěch. Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely. V lednu začal regulérní restart jedné z nejúspěšnějších, nejinvenčnějších a nejoriginálnějších kapel české hudební historie sérií koncertů.

Czech Ensemble Baroque vedený dirigentem Romanem Válkem Saul uvedl přesně po 280 letech Händelovo oratorium Saul. Role Saula se ujal Adam Plachetka, který se souborem spolupracuje dlouhodobě, v roli krále Davida se představil světově uznávaný kontratenorista Andreas Scholl. Za Kašpárkem, Mefistem nebo Spejblem či Hurvínkem se skrývají celé dějiny – našeho divadla, výtvarného umění i společnosti. Fenomén českého loutkářství je navíc tak výjimečný, že byl v roce 2016 zapsán na seznam nehmotného dědictví Unesco. O proměnách loutky, o jejím putování od kočovných marionetářů do rodinných divadelék až k divadlům profesionálním si budeme povídat s autorem knih o české loutce a sběratelem Pavlem Jiráskem a šéfredaktorkou časopisu Loutkář Kateřinou Dolenskou.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín