Host: Patrik Proško – Týden: Mozartovy narozeniny 2019, výstava Aleny Kupčíkové Srdce ve věži, showcase festival Eurosonic 2019 – Fenomén: komunitní divadlo

Obsah dílu

Přehrát vše

Sochař a vizuální umělec Patrik Proško se věnuje specifickému oboru zvanému land art, respektive, jak sám říká, neinvazivnímu umění ve veřejném prostoru. Pomalované kameny, nafouknuté míče ve stromech, sochy vykopané ze země, přechod v lese na spadaném listí nebo bíle obkreslené linie rozpadajícího se bagru. Dětsky hravé, přitom promyšlené. Navíc jen na chvíli, než ekologická barva zmizí s prvním deštěm. Pomíjivost děl, která existují jen jako záznam na fotografiích a videích. Své poetické zásahy do krajiny provádí nejen v Česku, ale i po Evropě a Asii. Patrik Proško hostem ArtZóny.

V rubrice Týden přineseme recenzi operního gala Mozartovy narozeniny 2019, kde jako dirigent nevystoupil nikdo menší, než maestro Plácido Domingo, se sochařkou Markétou Korečkovou navštívíme výstavu Aleny Kupčíkové Srdce ve věži a s Monikou Klementovou z proexportní hudební kanceláře Sound Czech zhodnotíme českou účast na letošním showcase festivalu Eurosonic. Komunitní divadlo je současným světovým trendem v angloamerických zemích a zemích Latinské Ameriky. Proniká i do afrických zemí, ale i západní Evropy a nově vzniká také v Polsku. Stejně jako ochotnické nebo amatérské divadlo pracuje s neherci, ale jeho cíle jsou vždy širší než u běžného divadla. Chce reflektovat společenské situace, facilitovat dialog ve společnosti a iniciovat společenské změny. Často je používáno v komunitách v konfliktu nebo komunitách, které prošly traumatem, jako jsou pohraniční zóny nebo válečné oblasti, v komunitách marginalizovaných a vyloučených. Věnuje se této činnosti někdo také u nás? Jedná se spíše o terapeutickou techniku nebo o plnohodnotný umělecký žánr? Nejen o tom budeme hovořit s našimi hosty Martinou Čurdovou a Vladimírem Hulcem v rubrice Fenomén.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín