Host: Lucia a Zuzana Piussi. Týden: StartPoint 2018, Poslední pólo-site specific opera a 5. mezinárodní trienále textilu v Bratislavě. Fenomén: karikatura. Uvádí S. Michailidis

Obsah dílu

Přehrát vše

Host Artzóna bude tentokrát dvojjediný – sestry Lucia a Zuzana Piussi. Narodily se v jeden den v Bratislavě, umělecké začátky si odbyly v legendárním divadle Stoka, pak se jejich cesty rozdělily. Lucia je považována za hvězdu slovenského undergroundu, její písně reflektují bolesti současného Slovenska. Neméně naléhavě oslovují publikum dokumentární filmy její sestry Zuzany. Film Nemoc třetí moci jí na Slovensku vynesl žalobu, přesto pokračuje v odhalování zákulisí moci. Poslední film Selský rozum věnovala fenoménu českého podnikání a politiky, Andreji Babišovi.

Startpoint – cena určená diplomantům uměleckých škol se během své existence proměnila z národní přehlídky závěrečných prací v prestižní mezinárodní projekt. Každoročně představuje ty nejvýraznější talenty z celé Evropy. Jaké jsou ty letošní, ukazuje výstava v brněnském Domě pánů z Kunštátu. První původní česká site specific opera vznikla z pera skladatele Marka Ivanoviče a libretisty Josefa Škarky. Jak její název Poslední pólo naznačuje, odehrává se ve vodě a jako rámec jí slouží funkcionalistické lázně na Rašínově ulici v Brně. V Danubiana Meulensteen Art Museu na břehu Dunaje probíhá už 5. mezinárodní trienále textilu. Letos se snaží postihnout propojení textilního umění a moderních technologií. Výstavou nás provede její kurátorka profesorka VŠVU v Bratislavě Júlia Sabová.

Kam se poděla česká karikatura? S autorem knihy mapující českou karikaturu 60. let Pavlem Ryškou a významným slovenským karikaturistou žijícím ve Vídni Michalem Kamenským se pokusíme odpovědět – je na internetu či facebooku? A jak se proměňuje technicky – musí umět karikaturista kreslit nebo stačí ovládat photoshop?

Stopáž52 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD