Host: spisovatel, badatel a nakladatel Jiří Padevět – Týden: vycházejí nevydané nahrávky Filipa Topola; umělá inteligence kreslí; výstava o Laterně Magice v Brně – Fenomén: Horňácká muzika fúzuje s elektronikou. Uvádí S. Michailidis, režie J. Skalický

Obsah dílu

Přehrát vše

Jiří Padevět je spisovatel, badatel, knihkupec a nakladatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou, za tutéž publikaci obdržel i ocenění Slovník roku 2013. Nedávno mu vyšla další kniha Komunistické lágry a na podzim chystá knihu další. Ve svých knihách nám mnohdy až bolestivě připomíná, jak se nám dnes dobře žije, možná nejlépe v celé historii. A upozorňuje, že bývaly doby, kdy tomu tak rozhodně nebylo a ty doby se snadno mohou vrátit.

Hrubá hudba se jmenuje výjimečný projekt skladatele Jiřího Hradila, který propojí unikátní tradiční horňáckou muziku s moderní elektronikou. Sluší však folklóru a zejména horňáckému podobné fúze? Ve studiu o tom bude mluvit obdivovatel horňácké hudby a bývalý ministr školství Ondřej Liška s jedním z autorů desky, etnologem a horňáckým primášem Petrem Mičkou.

V rubrice týden se podíváme, jak výtvarně nadaná může být umělá inteligence. Ai-Da je částečně humanoidní robot a kreslí to, co cítí. Tedy se o to alespoň pokouší. O robotickém trendu v umění i dalších oblastech současného světa bude mluvit technooptimista a novinář Karel Javůrek.

Spolu s hudebním publicistou Leošem Kofroněm se zaposloucháme do dosud nezveřejněných nahrávek, skladatele a zakladatele skupiny Psí vojáci Filipa Topola, které právě vycházejí.

A podíváme se také do Brna, do Domu umění, kde je do července k vidění výstava o Laterně Magice „Dekonstrukce a aktualizace“ která se snaží odhalit základní principy fungování multimediálního mechanismu Laterny magiky, chce se podívat za obraz/divadlo, za celistvou iluzi a rozkládat pečlivě synchronizovaný stroj na součástky. Pohovoříme o ní s divadelním publicistou Petrem Christovem.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín