Minulost je klíčem k přítomnosti. Experimentální drama o nedořešených vztazích v česko-německém pohraničí.
Scénář a režie: Miroslav Bambušek. Hrají: Miloslav König, Karel Dobrý, Miloslav Mejzlík, Juraj Bača a další.
Lidi krve

Filmové drama ze současnosti zachycuje fantaskní cestu mladého Otto Hilleho reflektující poválečné události v česko-německém pohraničí. Opírá se o emocionální paměť Sudet, krajinu rozpadlých vesnic a poutních míst, která nám stále klade otázky o naší odpovědnosti za vlastní minulost.

Druhý filmový projekt divadelního režiséra Miroslava Bambuška, který se o problematiku poválečných česko-německých vztahů zajímá už od roku 2003, kdy v jeho režii vznikla hra Porta Apostolorum o vyvraždění Němců v Postoloprtech. Podobné téma rozvíjel i v divadelním projektu Útěcha polní cesty i v rámci projektu Perzekuce. Za svoji divadelní režii obdržel řadu ocenění. Projekt Lidi krve souvisí i s autorovým objevením opuštěných míst pod Bukovou horou a zaniklou osadou Vitín. Těmito místy se nechal při psaní inspirovat a zde se i film i natáčel. „Pro mě jsou ruiny Vitína symbol. Symbol paměti naší země i její duše,“ říká v rozhovoru režisér Bambušek.

Autor vnímá všechny své projekty jako rovinu pro politické a sociální reflexe. Za film Lidi krve obdržel v roce 2022 i výroční cenu Revolver Revue.

Scénář a režie: Miroslav Bambušek. Hrají: Miloslav König, Karel Dobrý, Miloslav Mejzlík, Juraj Bača a další.

Napište nám