Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové
Jde o dokument, který odkrývá a prezentuje nesmírně zajímavou část česko-německé hudební vzájemnosti. Není to jenom to, že od roku 2016 stojí včele tohoto předního bavorského tělesa vynikající český dirigent Jakub Hrůša. Je to i historie samotného vzniku orchestru, která je spojena s Prahou a česko-německou hudební kulturou. Orchestr byl založen v době protektorátu, v roce 1940 jako Německý filharmonický orchestr v Praze. Byl sestavený z německých hudebníků a měl být německou protiváhou České filharmonie. Tehdejší nacistická moc vytvářela během protektorátu tlak na oba orchestry a chtěla hudební umění zneužít ke své propagaci. Německý filharmonický orchestr s šéfdirigentem Josephem Keilberthem přesto těžkou dobou prošel se ctí a obhájil vynikající uměleckou kvalitu.
Po druhé světové válce Německý filharmonický orchestr v Praze přirozeně končí. Němečtí hudebníci, nejen z Prahy, ale i Liberce, Karlových Varů a Slezska jsou odsunuti z Československa. Někteří se znovu překvapivě sejdou v německém Bamberku, kde jsou založeni Bamberští symfonikové. Postupem doby vzniká přední německé hudební těleso, které od té doby až dodnes koncertuje po celém světě a nezapře své pražské, česko-německé hudební kořeny.
Poprvé od konce druhé světové války se Bamberští symfonikové vrátili do Prahy v roce 1991, kdy vystoupili na Pražském jaru. Od té doby se vrací do Prahy pravidelně. A v hudební sezóně 2016 se stává novým hudebním šéfdirigentem Bamberských symfoniků vynikající český dirigent Jakub Hrůša. Záhy se stává oblíbencem nejen členů Bamberských symfoniků, ale především jejich posluchačů. Dokument vyvrcholí krásným obsahovým obloukem – záběry z Pražského jara 2019, kde Bamberští symfonikové s Jakubem Hrůšou zahrají v úvodním koncertu festivalu Smetanovu Mou vlast.