„Olympiáda dětí a mládeže je pro mladé sportovce jedinečným zážitkem, který jim ukáže atmosféru opravdových olympijských her a především je motivuje do dalšího sportovního rozvoje. Přicházíme proto se zcela novým formátem vysílání. Redakce sportu zprostředkuje divákům na programu ČT sport více než dvacet hodin přímých přenosů, v nichž se živě dostane na všech dvaadvacet sportů,“ avizuje výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Olympiáda pro sportovce ve věku od 10 do 18 let startuje na obrazovkách ČT sport v neděli 25. června ráno a potrvá do středy 28. června. „Každý den se v kontinuálním vysílání budeme živě propojovat z několika míst současně a k tomu budeme mít studio přímo v dějišti. Kromě živých přenosů se na ČT sport každý večer objeví také patnáctiminutový sestřih, který shrne to nejzajímavější z dalších sportovišť,“ říká moderátor a dramaturg ČT sport Petr Kubásek, který má olympijský projekt na starosti.

Živé vysílání zprostředkuje také dětská stanice Déčko, a to od pondělí 26. června do středy 28. vždy od 14:20. Děti se mohou těšit na reportáže ze sportovišť a rozhovory s úspěšnými mladými sportovci v opravdovém olympijském studiu. Déčko se snaží děti motivovat k tomu, aby aspoň na chvíli odložily mobily, vypnuly počítače a televize a okusily, že sport a pohyb může být zajímavá a zábavná aktivita,“ vysvětluje výkonný ředitel Déčka Petr Koliha impuls pro první živý přenos. Štáb Déčka bude své malé diváky o dění denně informovat také prostřednictvím Zpráviček.

V olympijském studiu i při přenosech se v průběhu čtyř dní vystřídá řada zajímavých hostů – současní i bývalí úspěšní sportovci, samotní účastníci akce nebo vrcholní představitelé Českého olympijského výboru a jednotlivých sportovních svazů. „Na komentátorské stanoviště jsem si k sobě přizvala kamarádku, mistryni světa v trojskoku Šárku Kašpárkovou,“ avizuje redaktorka a komentátorka ČT sport Kateřina Nekolná, kterou při přenosech a reportování ze sportovišť doplní rovněž Ivana Chvátalová, Tomáš Lachman, Ondřej Tomek, Jan Vařeka, Martin Kozák a Jakub Ščurkevič.

„Olympiáda dětí a mládeže je překvapivě velká co do počtu účastníků. Brno přivítá na čtyři tisíce sportovců, na poslední olympiádě v Riu jich přitom bylo jedenáct tisíc,“ připomíná místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman a dodává, že na účastníky čekají i tradiční ceremoniály – zapálení olympijského ohně a složení přísahy.