Ceny Ministerstva kultury 2017

Přímý přenos z Nové scény Národního divadla, kde budou uděleny ceny v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury, kinematografie a audiovize a také Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo. Večerem provázejí Lucie Pernetová, Marek Němec a písně Josefa Kainara v podání herců Divadla v Dlouhé. Kamera J. Špelda. Režie O. Kepka

V přímém přenosu z Nové scény Národního divadla budou vyhlášeny mimořádně prestižní ceny v řadě uměleckých oborů. Jsou to ceny, které uděluje ministr kultury ČR. Podívejme se stručně do jejich historie. Sahá až do roku 1920, kdy byla poprvé udělena Státní cena za literaturu. V minulosti ji získali mimo jiné A. Sova, K. Čapek, O. Březina, J. Seifert, V. Nezval. V roce 1995 udělování Státních cen obnovil ministr kultury Pavel Dostál. Mezi jejich držiteli jsou např. J. Škvorecký, V. Körner, L. Vaculík a další. V roce 1995 byly obnoveny i Státní ceny za překladatelské dílo, které byly v minulosti uděleny jen čtyřikrát. V nové době k nim pak přibyly ceny Ministerstva kultury ČR za divadlo, hudbu, výtvarné umění a architekturu a letos teprve podruhé v jednom večeru budou uděleny i ceny v oblasti kinematografie a audiovize. Večerem budou provázet Lucie Pernetová a Marek Němec, písničky Josefa Kainara, držitele Státní ceny z roku 1953, budou hrát a zpívat herci z Divadla v Dlouhé.

Ocenění

  • Státní cena za literaturu pro rok 2017 byla udělena Jáchymu Topolovi. Porota ocenila zejména jeho román Citlivý člověk, který spisovatel vydal letos na jaře po osmileté pauze.
  • Státní cena za překladatelské dílo pro rok 2017 byla udělena anglistce paní Evě Kondrysové. Její jméno zůstane navždy spojeno především s legendární značkou Odeon a knihami Agathy Christie, Jane Austenové, Henryho Fieldinga nebo Johna Updika.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Petru Zuskovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Petru Kotíkovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Janu Solperovi.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Věře Machoninové.
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Jaromíru Kallistovi a Jiřímu Brdečkovi in memoriam.
Stopáž80 minut
Rok výroby 2017
 L HD
ŽánrZábava