Beethovenův 3. klavírní koncert C moll

Norský pianista Leif Ove Andsnes hraje a diriguje Mahlerův komorní orchestr ve Dvořákově síni pražského Rudolfina (2015). Režie Phil Grabsky

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cenami ověšený filmový režisér Phil Grabsky je světově proslulý ztvárněním některých nejvýznamnějších a nejoslnivějších uměleckých počinů na velkém filmovém plátně. Proslavil se také svým hledačstvím v oblasti dokumentů o vážné hudbě. Nyní se vrací – prostřednictvím kamer a mikrofonů – do světa klasické hudby s projektem Concerto – A Beethoven Journey (Koncert – cesta za Beethovenem).

Grabsky se svým štábem Seventh Art filmoval přes čtyři roky předního koncertního pianistu z Norska – Leifa Ove Andsnese (žák českého pianisty a emigranta Jiřího Hlinky) při jeho snaze porozumět a dokonale interpretovat jeden z největších cyklů klavírní literatury, který byl kdy zkomponován. Je to pět Beethovenových klavírních koncertů. Vy z nich uslyšíte a uvidíte tři, které se natáčely v pražském Rudolfinu. Není bez zajímavosti, že Andsnes hraje sólový part a zároveň od nástroje diriguje.

Provedení tří koncertantních skladeb navazuje na úvodní dokument Cesta za Beethovenovými koncerty.

Beethovenův třetí Klavírní koncert c moll, op. 37, je přímým předchůdcem napětí, které přinesla jeho II. symfonie a oratorium Kristus na hoře Olivetské. Povšimneme-li si hluboké vnitřní příbuznosti tohoto díla s Mozartovým subjektivistickým koncertem d moll, uvědomíme si, že převratná Beethovenova orientace vycházela sice z tradice, ale už tu vypozorujeme odklon od koncertantní formy k zvýšené koncentrovanosti stavební. Beethoven totiž v tomto koncertu staví části skladby spíše symfonicky a prvně odhaluje chmurnou dramatičnost typickou pro jeho pozdní tvorbu. Koncertně prvně zazněl 5. dubna 1803 ve Vídni s autorem za klavírem.

Ludwig van Beethoven
hudební skladatel

Ludwig van Beethoven

* 1770

† 26. 3. 1827


Originální názevBeethoven 3rd Piano Concerto in C minor (Opus 37)
Stopáž36 minut
Rok výroby 2015
 T HD
ŽánrHudba