Václav Neužil: Práce Blažka vylučuje ze společnosti

Prošel jste nějakou speciální průpravou pro přípravu role?

Jedním školením, kde jsem si osvojil práci se zbraní a načrtnul fyzickou potyčku. Ale nakonec jsme ji na place nepoužili. Jak to tak s Viktorem bývá, v ten okamžik jsme danou věc, už viděli jinak.

Měl jste možnost se setkat i s někým z protidrogového oddělení?

Já jsem nemusel. Hodně mi ale o mechanismech této skupiny řekl autor scénáře Miro Šifra a Viktor Tauš během čtených zkoušek. Člověk, který vedl školení se zbraní, z protidrogovky nám detailně popsal a předvedl, jak vypadá akce v terénu. O principech ostatní práce tohoto oddělení jsem mluvil s Viktorem a Mirem.

S Viktorem Taušem a Lenkou Krobotovou jste už z předchozí spolupráce sehraní. Byli oni jedním z důvodů, proč jste se rozhodl roli vzít?

Určitě.

Jaký je váš Jan Blažek?

Honza Blažek je absolutně pohlcen svou prací, svým úkolem. Myslím, že z mého hlediska až moc a to mu ve finále podráží nohy. Práce ho vylučuje ze společnosti, mění ho kompletně jako člověka. Stává se posedlý, aniž si je to schopen vůbec uvědomit. Nevidí to. Je to škoda. Jeho ego mu to nedovolí, ztrácí kvůli němu nadhled. Je to „vlk s krví na čenichu” a to je jeho síla i limit.