Scenárista Miro Šifra: Výsledkem jsem nadšený

Viktor Tauš, producent a režisér Zrádců, o Vás mluví jako o archeologovi, protože prý dokážete dokonale prozkoumat svět, v němž se děj odehrává. Jaký byl průzkum na Zrádce?

Rád píšu o světech, které vůbec neznám a v nichž se normálně nepohybuji – snažím se o nich zjistit všechno. Člověk může mít za sebou dlouhou řadu podobných rešerší, ale vždycky je to zcela nové objevování – něco jako výlet do cizí země, kde na začátku nerozumíte ani jejich řeči. Konkrétně tahle práce byla specifická opravdu velkým množstvím setkání a schůzek s lidmi, kterých se drogynějakým způsobem dotýkají.

Co všechno bylo třeba zmapovat a nakolik bylo náročné proniknout do zákulisí vietnamské drogové mafie?

Na rešerše jsem šel z různých stran. Od odborné literatury, současné legislativy, prodeje drog přes internet a dealery, kteří takto podnikají, přes fungování vietnamské komunity a toho, jak se mohlo stát, že ovládli velkou část trhu s pervitinem, až po schůzky s policajty z protidrogového.

Kdo Vám s průzkumem nejvíce pomohl a jak?

Nejdůležitější osobou pro Zrádce byl autor původního námětu Jiří Vacek, který mi zprostředkoval kontakty v Národní protidrogové centrále. Potom mi velmi pomohl ředitel protidrogovky gen. Jakub Frydrych. A i když to bude znít paradoxně, právě z jeho úst zazněly úvodní věty naší TV série: „Drogy nejsou žádný zločin. Drogy nemají žádné nevinné oběti, které je třeba pomstít.“ Právě díky němu jsme dokázali postavit téma Zrádců. I když tato věta byla myšlena samozřejmě v jiném kontextu, než jak ji říká náš hlavní hrdina David. Obětí totiž neustále přibývá a opravdu málokdo je v tom nevinně.

Byl jste na natáčení? Je Vaše představa příběhu o mnoho odlišná než jak ji vedl Viktor Tauš?

Ještě nikdy jsem nezažil tak intenzivní přípravy na realizaci jako právě s Viktorem Taušem. Seděli jsme celé dny nad scénářem i s herci a poctivě zkoušeli. Chtěli jsme, aby s tvarem byli spokojeni všichni. Od začátku bylo jasné, že Viktor nenatáčí slovo po slově jako je v textu scénáře, ale má vlastní jasný vizuální jazyk, interpretuje ho a nechává hercům na place jistou volnost s jasným záměrem, aby z nich a ze scén dostal co nejvíce. Výsledkem jsem nadšený, a kdybych nebyl, tak bych ho zažaloval.

Co vás nejvíce při rešerších překvapilo?

Nenapadlo mne, nakolik nevděčná je práce policajta na protidrogovce. Opět použiju slova gen. Frydrycha, která jsou i ve scénáři: „Jsme jako popeláři. V úterý a ve čtvrtek vyvezeme smetí a víme, že za týden tam bude znovu další.“ Udržet si motivaci v boji, který nebere konce a riskovat při tom každý den krk je obdivuhodné.

Jak funguje drogový byznys v Česku?

Pokud chcete dnes pochopit fungování organizovaného zločinu s drogami v Evropě, musíte znát dva nové, silné hráče. Jedním z nich je vietnamská mafie usazená ve střední Evropě, speciálně pak v České republice. Vietnamci se usídlili ve střední Evropě ještě během komunismu v rámci výměny mezi socialistickými zeměmi a dodnes je mezi nimi a domovinou silné propojení. Posledních deset let, i za podpory vlády Vietnamu, se z části vietnamských podnikatelů (známých i jako Bác – strýčkové) stali důležití výrobci a distributoři marihuany a pervitinu. V samotném Česku ovládají dvě třetiny trhu a jejich výrobky zaplavují trh v celé západní Evropě. Jejich struktury jsou decentralizované a zavřít pár významných varen neznamená nic – hned se objeví další, stejně tak dobře financované jako ty předchozí. Druhým novým a silným hráčem je internet – speciálně dark web. Koupit pervitin přes web je dnes jen o trochu komplikovanější, než koupit přes internet ledničku. A drogy vám domů přiveze váš pošťák, stejně jako kteroukoliv jinou zásilku. Seriál Zrádci se odehrává ve světě, kde musí protidrogová policie změnit způsob své práce, aby bylo vůbec možné držet tempo s dobou. Přitom ale zároveň dělají chyby, které stojí lidi kolem nich život. Seriál vznikl na základě skutečných událostí, ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou v České republice.