Rozhovor s Petrou Beokovou, představitelkou Esmeraldy Tothové

Koho hrajete ve filmu?

Ve filmu hraji romskou dívku Esmeraldu Tóthovou. Když jí byly čtyři roky, tak její maminka utekla od táty a Esmeralda zůstala žít jen s ním. Je to svým způsobem hrozně citlivé děvče, které, které v podstatě baví úplně všechno. (smích) Je taková šťastná ze života, přitom některé věci bere ještě hrozně citlivě, zbytečně, myslím.

Jaká byla nejzajímavější scéna, kterou jste točili?

Největší zážitek mám ze scény po svatbě Franty Bláhy s Gábinou, kde se můj filmový táta, který nikdy nepije, opil, ale tak strašně. Já jsem mu pak musela utírat zvratky, a když jsem zašla na záchod umýt hadru, našla jsem na tom záchodě… No a to se právě dovíte, až když se na ten film podíváte… (smích) A ještě jedna veselá: měla jsem projet přes koleje na kole, na kterém jsem měla pověšené vedro s barvou. Požadavek režisérů byl projet co nejrychleji a požadavek kostýmní složky štábu byl neumazat se kvůli kostýmu, ve kterém jsem měla ještě ten samý den točit jinou scénu. Na první tři pokusy mi to vyšlo, ale napočtvrté jsem se strašně zaprskala.

To je Vaše první natáčení?

Celovečerního filmu ano.

A už jste točila něco předtím?

Dělala jsem předtím jednu inscenaci právě s Pavlem Göblem. Jmenovala se Balíci a měla v květnu premiéru v České televizi.

Jak jste se dostala k tomuto filmu?

Takovým zvláštním způsobem. Pavel Göbl mi volal možná dva týdny před začátkem natáčení, že hledají romskou dívku a nemůžou ji najít, jestli bych nepřišla na kamerový zkoušky. Říkala jsem mu,že zas tak tmavá nejsem, ale přijela jsem na jednu zkoušku, pak na druhou, a tam mi řekli, že si mě vybrali a mám jsi prý vyzkoušet šaty Esmeraldy. Takže jsem do toho spadla, ani nevím jak.

O čem je ten film pro Vás osobně?

O lidském životě a o detailech, které si možná člověk ani neuvědomuje, ale jsou. A žít se má právě pro ty malé věci – ty jsou podstatou života. I když se přihodí něco zlé. Člověk by měl nějak nabrat sílu dál a žít.